Home
Class 12
CHEMISTRY
What mass of sugar C(12)H(22)O(11)(M(0)=...

What mass of sugar `C_(12)H_(22)O_(11)(M_(0)=342)` must be dissolved in `4.0 kg` of `H_(2)O` to yield a solution that will freeze at `-3.72^(@)C`. (Take `K_(f)=1.86^(@)C m^(-1)`)

Text Solution

Verified by Experts

`Delta T_f=3.72^@C,M_("sugar")=342`
`DeltaT_f=K_f"" (((g_B)/(M_B))/(g_A)xx1000)rArr g_B=(DeltaT_fg_AM_B)/(1000K_f)`
`rArr g_B =(3.72xx4xx10^3xx342)/(1000xx1.86)=2736 gm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LIQUID SOLUTIONS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise illustrating the concept|5 Videos
  • LIQUID SOLUTIONS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise SOLVED EXAMPLES|20 Videos
  • LIQUID SOLUTION

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise IMPECCABLE|100 Videos
  • MOCK TEST 1

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PART II : CHEMISTRY (SECTION-2)|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The conversion of sugar C_(12)H_(22)O_(11) to CO_(2) is :

171 g of cane sugar (C_(12) H_(22) O_(11)) is dissolved in 1 litre of water. The molarity of the solution is

The oxidation number of C in sucrose (C_(12)H_(22)O_(11)) is

When 36.0 g of a solute having the empirical formula CH_(2)O is dissovled in 1.20 kg of water, the solution freezes at -0.93^(@)C . What is the moleculer formula of the solute ? ( K_(f) = 1.86^(@)C kg mol^(-1) )

The molal freezing point constant of water is 1.86 K m^(-1) . If 342 g of cane sugar (C_(12)H_(22)O_(11)) is dissolved in 1000 g of water, the solution will freeze at

0.1 mole of sugar is dissolved in 250 g of water. The freezing point of the solution is [K_(f) "for" H_(2)O = 1.86^(@)C "molal"^(-1)]

The amount of suga (C_(12)H_(22)O_(11)) required to prepare 2L of its 0.1 M aqueous solution is

What is the concentration of sugar (C_(12)H_(22)O_(11)) in mol L^(-1) if its 20 g are dissolved in enough water to make a final volume up to 2L ?

When 1 mole of a solute is dissolved in 1 kg of H_(2)O , boiling point of solution was found to be 100.5^(@) C. K_(b) for H_(2)O is :

What mass of ethlene ethyelne glycol ("molar mass"=62 g mol^(-1)) must be dissolved in 5.5kg of water to lower the freezing point of from 0^(@)C to-10^(@)C ? (K_(f)) for water=1.86 K kg mol^(-1) ).