Home
Class 12
CHEMISTRY
The change in potential of the half-cell...

The change in potential of the half-cell Cu 2+ /Cu, when aqueous Cu2+ solution is diluted 100 times at 298 K? `(2. 303 RT)/(F) = 0.06

A

increases by 120 mV

B

decreases by 120 mV

C

decreases by 60 mV

D

no change

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Half cell reaction is
`Cu ^(2+) + 2 e ^(-) to Cu , n =2`
From Nernst equation.
`E = E ^(@) - ( 2.303 RT)/(nF) log "" (1)/([ Cu ^(2+)])`
`E _(1) = E ^(@) + (0.06)/(2) log [ Cu ^(2+) ]`
Let the initlal concentration of `Cu ^(2+) be 1.`
`E_(1) = E ^(@) + (0.06)/(2) log 1= E ^(@) + 0 therefore E _(1 ) = E ^(@)`
Further the `[Cu ^(2+)]` solution is dilued to 100 times.
`therefore underset("Initial") (M _(1) V _(1)) = underset("After dilution") ( M _(2) V _(2))`
`1 xx1 = M _(2) xx 100`
`M _(2) = (1)/(100) = 0.01`
`therefore E _(2) = E ^(@) + (0.059)/(2) log [0.01]`
`= E ^(@) + ( 0.059)/(2) (-2)`
`= E _(1) - 0.059 V = E _(1) - 59 mV`
Thus, the potential decreases by `59 (~~60) mV.`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Change in electrode potential of the half cell Al^(3+)//Al when Al^(3+) solution is diluted 10 times

A Cu rod is dipped in 0.1M CuSO_4 solution. Calculate the potential of this half cell if CuSO_4 undergoes 90% dissociation at this dilution at 25^@C. E_(Cu,Cu^(2+))^@=-0.34V

Calculate the single electrode potential at 298 K of the Cu ^2 + / Cu electrode in which the concentration of ions is 2.0M

Calculate the electrode potential of copper electrode in a 0.1 M copper sulphate solution at 25^(@) C. (E^(@)(Cu^(2+)|Cu) = 0.34V) .

In the extraction of Cu, the reaction Cu _(2) O + Fe S to F e O + Cu _(2) S takes place during the

Calculate the reduction potentials for the following half cells: Cu|Cu^(2+)(0.2M), E_(Cu^(2+),Cu)^@=0.34V

When excess of NH_3 (aq) is added to a blue solution containing Cu2+ ions

The standarid potentiat of a cell. is measured as 1.1V: The,reaction of the cell.is represented-as Zn(s)+Cu^2+(aq) Zn^2+(aq)+Cu(s) i. Calculate the standard free energy change of the reaction. ii Using the calculated value of Delta_r G^circ , find the equilibriam constant of the reaction. iii. If the concentrations of the electrólytes are [Z n^2+]=0.1 ~mol Mitre and [Cu^2+]=0.2 ~mol / litre, calculate the cell 'potentiat.

Which is largest in size- Cu^+ , Cu^(2+) and why?

How does ammonia react with a solution of Cu^(2+) ?