Home
Class 11
CHEMISTRY
The density of water at 4^@ C is 1.0 xx ...

The density of water at `4^@ C `is `1.0 xx 10^3 kg m^(-3)`. The volume occupied by one molecule of water is approximately

A

`3.0 xx 10^(-23) mL`

B

`6.0 xx 10^(-22) mL`

C

`3.0 xx 10^(-21) mL`

D

`9.0 xx 10^(-23)mL`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Mass of one molecule of water
` = (18)/( 6.023 xx 10^(23)) ~~ 3.0 xx 10^(-23)`
Volume `= 3.0 xx 10^(-23)` mL (density =` 10^3 kg m^(-3) ` = 1 g/mL)
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the density of water is 1 g cm^(-3) then the volume occupied by one molecule of water is approximately

Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(3) )