Home
Class 12
PHYSICS
A small town with a demand of 800 kW of ...

A small town with a demand of 800 kW of electric power at 220 V is situated 15 km away from an electric plant generating power at 440 V. The resistance of the two wire line carrying power is `0.5 Omega` per km. The town gets power from the line through a 4000-220 V step-down transformer at a sub-station in the town. Estimate the line power loss in the form of heat.

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

PSEB-ALTERNATING CURRENT-EXERCISE
  1. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60 muF capacitor in series...

    Text Solution

    |

  2. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60 muF capacitor in series...

    Text Solution

    |

  3. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60 muF capacitor in series...

    Text Solution

    |

  4. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60 muF capacitor in series...

    Text Solution

    |

  5. A circuit containing a 80 mH inductor and a 60 micro F capacitor in se...

    Text Solution

    |

  6. A series LCR circuit with L=0.12H, C = 480 nF, R= 23 Omega is connecte...

    Text Solution

    |

  7. A series LCR circuit with L=0.12H, C = 480 nF, R= 23 Omega is connecte...

    Text Solution

    |

  8. A series LCR circuit with L=0.12H, C = 480 nF, R= 23 Omega is connecte...

    Text Solution

    |

  9. A series LCR circuit with L=0.12H, C = 480 nF, R= 23 Omega is connecte...

    Text Solution

    |

  10. Obtain the resonant frequency and Q-factor of a series LCR circuit ith...

    Text Solution

    |

  11. Answer the following questions: In any ac circuit, is the applied inst...

    Text Solution

    |

  12. Answer the following questions: A capacitor is used in the primary cir...

    Text Solution

    |

  13. Answer the following questions: An applied voltage signal consists of ...

    Text Solution

    |

  14. Answer the following questions: A choke coil in series with a lamp is ...

    Text Solution

    |

  15. Answer the following questions: Why is choke coil needed in the use of...

    Text Solution

    |

  16. A power transmission line feeds input power at 2300 V to a stepdown tr...

    Text Solution

    |

  17. At a hydroelectric power plant, the water pressure head is at a height...

    Text Solution

    |

  18. A small town with a demand of 800 kW of electric power at 220 V is sit...

    Text Solution

    |

  19. A small town with a demand of 800 kW of electric power at 220 V is sit...

    Text Solution

    |

  20. A small town with a demand of 800 kW of electric power at 220 V is sit...

    Text Solution

    |