Home
Class 12
PHYSICS
A mass of 1 kg is acted upon by a single...

A mass of 1 kg is acted upon by a single force `F=(4hati+4hatj)N`. Under this force it is displaced from (0,0) to (1m,1m). If initially the speed of the particle was 2 `ms^(-1)`, its final speed should be

A

`6ms^(-1)`

B

`4.5ms^(-1)`

C

`8ms^(-1)`

D

`7.2ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A constant force F=(hati+3hatj+4hatk)N acts on a particle and displace it from (-1m,2m,1m)to(2m,-3m,1m).

A stationary particle of mass m=1.5kg is acted upon by a variable force. The variation of force with respect to displacement is plotted in figure. a. Calculate the velocity acquired by the particle after getting displaced through 6m . b. What is the maximum speed attained by the particle and at what time is it attained?

A particle is acted upon by only a conservative force F=(7hat(i)-6hat(j)) N (no other force is acting on the particle). Under the influence of this force particle moves from (0, 0) to (-3m, 4m) then

A body of mass 2 kg is acted upon by two forces vecD_(1)=(2hati+3hatj)N and vecF_(2)(-2hatk+3hatj)N. If the body is displaced from A(3m, -2m, 1m) to B (-1m, +2m,-3m), then work done on the body is

The average resisting force that must act on 5kg mass to reduce its speed from 65 to 15ms^-1 in 2s is

A body of mass 2 kg is acted upon by two forces 2 N and 5 N in the direction of hati + hatj and hatj-hatk respectively. If the body is displaced from (3,-2, 1) to (-1, 2, 3) (Positions are in m), then work done is

A particle of mass m is acted upon by a force F= t^2-kx . Initially , the particle is at rest at the origin. Then

A particle of mass 0.5 kg is subjected to a force which varies with distance as shown in figure 1. The work done by the force during the displacement from x=0 to x=4and x=4 to x=12 are respectively {:((1)20J","40J,(2)40J"," 40J,(3)20J","60J,(4)40J","80J):} 2. The increaase in kinetic energy of the particle during its displac ement from x=0 to x=12 m is {:((1)20J,(2)40J,(3)80J,(4)120J):} 3. If the speed of the particle at x=0 is 4 m/s, its speed st x=8 m is {:((1)8m//s,(2)16m//s,(3)32m//s,(4)4m//s):}

A body is displaced from (0,0) to (1 m, 1m) along the path x = y by a force F=(x^(2) hatj + y hati)N . The work done by this force will be

A force vecF=(3hati+4hatj)N is acting on a point mass m=((1)/(2))kg at a point A(2m,2m) . Find the angular acceleration of the line OA at this instant.