Home
Class 12
PHYSICS
A 100 V ac source of frequency 500 Hz is...

A 100 V ac source of frequency 500 Hz is connected to an LCR circuit with `L = 8.1 mH, C =12.5 mu F` and `R =10 Omega`, all connected in series, the potential difference across the resistance is

A

100 V

B

200 V

C

300 V

D

400 V

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 100 V a.c. source of frequency 500 Hz is connected to a LCR circuit with L = 8.1 millihenry, C = 12.5 mu F and R = 10 ohm, all connected in series. What is the potential difference across the resistance?

A 100 volt AC source of angular frequency 500 rad/s is connected to a LCR circuit with L = 0.8 H, C=5muF and R = 10Omega , all connected in series. The potential difference across the resistance is

A 100V , AC source of frequency of 500Hz is connected to an L-C-R circuit with L=8.1mH,C=12.5muF,R=10Omega all connected in series as shown in figure. What is the quality factor of circuit?

An a.c. source is connected across an LCR series circuit with L = 100 mH, C = 0.1muF and R = 50 Omega . The frequency of ac to make the power factor of the circuit, unity is

An AC circuit has R= 100 Omega , C= 2 mu and L= 80 mH, connected in series. The quality factor of the circuit is :

In a LCR circuit having L=8.0 henry, C=0.5 mu F and R=100 ohm in series. The resonance frequency in per second is

In a LCR circuit having L=8.0 henry, C=0.5 mu F and R=100 ohm in series. The resonance frequency in per second is

For a series L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10 muF and R=50Omega , is driven with 5V AC voltage. At resosance, the current through the circuit is

A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C= 10 muF and R=50Omega , is driven with 5V AC voltage. At resonance, the current through the circuit is

200 V ac source is fed to series LCR circuit having X_(L)=50 Omega, X_(C )=50 Omega and R = 25 Omega . Potential drop across the inductor is