Home
Class 11
PHYSICS
A boy lifts a mass of 1 kg to a height o...

A boy lifts a mass of 1 kg to a height of I m in 20 sec. The power of the boy is (Take `g= 10 m//s^2 )`

A

0.1 W,

B

0.2 W

C

0.25 W,

D

0.5 W.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10 m in 20 s. The power of the crane is (Take g = 10 m s^(-2) )

A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10m in 20s . The power of the crane is (Take g = 10 ms^(-2))

The work done in lifting a mass of 1 kg to a height of 9.8 m is

Ramesh raises on object of 12 kg through a height of 2.0 m. The work done try him is (take g = 10 m//s ^(2)):

The work done by a boy in lifting his bag up to a height of 2 m is 200 J . Find the mass of his bag (Take g = 10 m s^(-2) ).

What is the work done to fits to lift a body of mass 5 kg to a height of 50 m from the ground (in J)? (g = 10 m s^(-2) )

A boy whose mass is 30 kg climbs, with a constant speed, a vertical rope of 6m long in 10 s. The power of the boy during the climb is : (Take g=10ms^(-2))