Home
Class 12
PHYSICS
At 300 K, what is the rms speed of Heliu...

At 300 K, what is the rms speed of Helium atom? [mass of He atom is 4u, 1u = `1.66 xx 10^-27 kg`, `k_B`= `1.38 xx 10^-23 J//K`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the de Broglie wavelength of a nitrogen molecule, in air at 300 K ? Assume that the molecule is moving with the root-mean-square speed of molecules at this temperature. (Atomic mass of nitrogen = 14.0076 u, k = 1.38 xx 10^-23 J K^-1)

At what temperature , will the rms speed of oxygen molecules be sufficient for escaping from the earth ? Take m = 2.76 xx 10^(-26) kg, k = 1.38 xx 10^(-23) J//K and v_(e) = 11.2 km//s .

The element whose atom has mass of 10.86 xx 10^-26 kg is

In a cyclotron protons are to be accelerated. Radius of the D is 60 cm and its oscillator frequency is 10 Mhz. What will be the kinetic energy of the accelerated proton? Proton mass = 1.67 xx 10^-27 kg , e = 1.6 xx 10^-19C lev = 1.6 xx 10^-19 J

Calculate the wavelength (in nm) associated with a proton moving at 1.0 xx 10^3 m s^-1 .(Mass of proton = 1.67 xx 10^-27 kg and h = 6.63 xx 10^-34J s ).

Find the formula mass of CaSO_4 , if the atomic mass of Ca = 40.1 u, S = 32.1 and O = 16.0 u

An electron is moving with a speed of 3 xx 10^7m//s in a magnetic field of 6 xx 10^-4 T perpendicular to its path. What will be the radius of the path? What will be the frequency and the energy in keV? Given: mass of electron = 9 xx 10^-31 kg , charge e = 1.6 xx 10^-19C , lev = 1.6 xx 10^-19 J .