Home
Class 12
PHYSICS
By sucking through a straw, a student ca...

By sucking through a straw, a student can reduce the pressure in his lungs to 750 mm of Hg.`(density = 13.6 g//cm^3)`. Using the straw, he can drink water from a glass upto a maximum depth of

A

10 cm

B

75 cm

C

13.6 cm

D

1.36 cm

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

By sucking a straw a student can reduce the pressure in his lungs to 750 mm of Hg ("density")= 13.6 kg//cm^(3)) Using the straw, he can drink water from a glass up to a maximum depth of :

The heart of man pumps 5 liter of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be 13.6 xx10^3 kg//m^3 and g= 10m//s^2 , The power of heart in watt is

The heart of a man pumps 5 liters of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be 13.6xx10^(3) kg//m^(3) and g=10 m//s^(2) then the power of heat in watt is :

Water rises to a height of 10 cm in a capillary tube and mercury falls to a depth of 3.42 cm in the same capillary tube. If the density of mercury is 13.6 g//c.c. and the angles of contact for mercury and for water are 135^@ and 0^@ , respectively, the ratio of surface tension for water and mercury is

When glass capillary tube of radius 0.4 mm is dipped into mercury, the level inside the capillary stands 1.24 cm lower than that outside. Calculate the surface tension of mercury. (Angle of contact of mercury with glass = 135^@ , g = 9.8 m//s^2 , density of mercury = 13.6 xx 10^3 kg//m^3 )