Home
Class 12
CHEMISTRY
The emf of a cell corresponding to the r...

The emf of a cell corresponding to the reaction
`Zn +2H^(+)(aq) rarr Zn^(2+) (0.1M) +H_(2)(g) 1` atm is `0.28` volt at `25^(@)C`. Calculate the `pH` of the solution at the hydrogen electrode.
`E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) =- 0.76` volt and `E_(H^(+)//H_(2))^(@) = 0`

A

`10^(1.23)M`

B

`10^(0.56)M`

C

`10^(0.66)M`

D

`10^(0.12)M`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`(e^(-) +2H^(+) +NO_(3)^(-) rarr NO_(2) +H_(2)O) xx 2`
`Cu rarr Cu^(+2) +2e^(-)`
`4H^(+) +2NO_(3)^(-) +Cu rarr Cu^(+2) +2NO_(2) +2H_(2)O`
`E = 0.79-0.34 -(0.0591)/(2) log.([NO_(2)]^(2)[Cu^(+2)])/([NO_(3)^(-)]^(2)[H^(+)]^(4))`..(ii)
Let `[HNO_(3)] = xM` so `[H^(+)] = [NO_(3)^(-)] = x`
equation (i) & (ii)
`0.62 -(0.0591)/(2) log.(10^(-9))/(x^(10)) = 0.45 -(0.0591)/(2)log.(10^(-7))/(x^(6))`
`0.17 =(0.591)/(6) [-9-10 logx] -(0.0591)/(2)[-7-6logx]`
`0.0518 = 0.0788 logx`
`x = 10^(0.657)M`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Emf of a cell corresponding to the reaction:- Zn(s) +2H^(+) (aq) rarr Zn^(2+)(aq) [0.1M] +H_(2)(g) [1.0atm] is 0.49V at 25^(@)C, E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) = - 0.76 V . The pH of solution in cathode chamber is.

EMF of the cell Zn ZnSO_(4)(a =0.2)||ZnSO_(4)(a_(2))|Zn is -0.0088V at 25^(@)C . Calculate the value of a_(2) .

The standard emf for the cell cell reaction Zn + Cu^(2+) rarr Zn^(2+) + Cu is 1.10 volt at 25^@ C . The emf for the cell reaction when 0.1 M Cu^(2+) and 0.1 M ZN^(2+) solutions are used at 25^@ =C is .

Calculate the equilibrium constant for the reaction at 298K. Zn(s) +Cu^(2+)(aq) hArr Zn^(2+)(aq) +Cu(s) Given, E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) =- 0.76V and E_(Cu^(2+)//Cu)^(@) = +0.34 V

The emf of the cell involving the following reaction, 2Ag^(+) +H_(2) rarr 2Ag +2H^(+) is 0.80 volt. The standard oxidation potential of silver electrode is:-