Home
Class 11
PHYSICS
An increases in pressure required to dec...

An increases in pressure required to decreases the 200 litres volume of a liquid by `0.004%` in container is: (bul modulus of the liquid `=2100MPa`)

A

188 kPa

B

8.4 kPa

C

18.8 kPa

D

84 kPa

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY, SURFACE TENSION AND FLUID MECHANICS

    ALLEN |Exercise Exercise 1 (Surface Tension)|21 Videos
  • ELASTICITY, SURFACE TENSION AND FLUID MECHANICS

    ALLEN |Exercise Exercise 1 (Fluid Statics)|40 Videos
  • ELASTICITY, SURFACE TENSION AND FLUID MECHANICS

    ALLEN |Exercise Exercise 5 B (Integer Type Questions)|3 Videos
  • CENTRE OF MASS

    ALLEN |Exercise EXERCISE-V B|19 Videos
  • ERROR AND MEASUREMENT

    ALLEN |Exercise Part-2(Exercise-2)(B)|22 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

At 27^(@) C , H_(2) is leaked through a tiny hole into a vessel for 20 minutes Another unknown gas at the same T and P as that of H_2 is leaked through the same hole for 20 minutes. After effusion of the gas, the mixture exerts a pressure of 6 atm. The H_2 content of the mixture is 0.7 moles. If volume of the container is 3 litres what is the molecular weight of unknown gas ?

As the depth increases in vessel filled with liquid ,the pressure …….. (increases , decreases , remain unchanged)

Mixture of two liquids A and B is placed in cylinder containing piston. Piston is pulled out isotehrmally so that volume of liquid decreases but that of vapour increases. When negligibly small amount of liquid was remaining the mole fraction of A in vapour is 0.4 . Given P_(A)^(@) = 0.4 atm and P_(B)^(@) = 1.2 atm at the experimental temperature. Calculate the total pressure at whcih the liquid has almost evaporated. (Assume ideal behaviour)

Shown in the figure is a container whose top and bottom diameters are D and d respectively At the bottom of the container these is a cappillary tube of outer radius b and inner radius a. the volume flow rate in the capillary is Q. if the capillary is removed the liquid comes out with a velocity of v_(0) . The density of the liquid is given as calculate the coefficient of viscosity eta (given pia^(2)=10^(-6)m^(2) and (a^(2))/(l)=2xx10^(-6)m ]

Compute the bulk modulus of water from the following staa , Initial volume = 100. 0 litre, Pressure increase = 100.0 atm (1 atm =1.013xx10^(5) Pa), Final volume = 100.5 litre. Compare the bulk modulus of water with that of air (at constant temperature). Explain in simple terms why the ratio is so large.

Compute the bulk modulus of water from the following data: Initial volume = 100.0 litre, Pressure increase = 100.0 atm (1 atm = 1. 013xx 10^(5) Pa), Final volume = 100.5 litre. Compare the bulk modulus of water with that of air (at constant temperature). Explain in simple terms why the ratio is so large.

A small spherical monoatomic ideal gas bubble (gamma=5//3) is trapped inside a liquid of density rho (see figure). Assume that the bubble does not exchange any heat with the liquid. The bubble contains n moles of gas. The temperature of the gas when the bubble is at the bottom is T_0 , the height of the liquid is H and the atmospheric pressure P_0 (Neglect surface tension). The buoyancy force acting on the gas bubble is (Assume R is the universal gas constant)

A small spherical monoatomic ideal gas bubble (gamma=5//3) is trapped inside a liquid of density rho (see figure). Assume that the bubble does not exchange any heat with the liquid. The bubble contains n moles of gas. The temperature of the gas when the bubble is at the bottom is T_0 , the height of the liquid is H and the atmospheric pressure P_0 (Neglect surface tension). As the bubble moves upwards, besides the buoyancy force the following forces are acting on it

A container of large uniform cross-sectional area A resting on a horizontal surface, holes two immiscible, non-viscon and incompressible liquids of densities d and 2d each of height H//2 as shown in the figure. The lower density liquid is open to the atmosphere having pressure P_(0) . A homogeneous solid cylinder of length L(LltH//2) and cross-sectional area A//5 is immeresed such that it floats with its axis vertical at the liquid-liquid interface with length L//4 in the denser liquid, The cylinder is then removed and the original arrangement is restroed. a tiny hole of area s(sltltA) is punched on the vertical side of the container at a height h(hltH//2) . As a result of this, liquid starts flowing out of the hole with a range x on the horizontal surface. The total pressure with cylinder, at the bottom of the container is

A small spherical monoatomic ideal gas bubble (gamma= (5)/(3)) is trapped inside a liquid of density rho_(l) (see figure) . Assume that the bubble does not exchange any heat with the liquid. The bubble contains n moles of gas. The temperature of the gas when the bubble is at the bottom is T_(0) , the height of the liquid is H and the atmospheric pressure is P_(0) (Neglect surface tension). When the gas bubble is at a height y from the bottom , its temperature is :-

ALLEN -ELASTICITY, SURFACE TENSION AND FLUID MECHANICS-Exercise 1 (Elasticity)
  1. Which one of the following substances possesses the highest elasticity...

    Text Solution

    |

  2. The lower surface of a cube is fixed. On its upper surface, force is a...

    Text Solution

    |

  3. A 2m long rod of radius 1 cm which is fixed from one end is given a tw...

    Text Solution

    |

  4. A force F is needed to break a copper wire having radius R. The force ...

    Text Solution

    |

  5. If the density of the material increase, the value of young's modulus

    Text Solution

    |

  6. The following four wires are made of the same material which of these ...

    Text Solution

    |

  7. The load versus elongation graph for four wires of the same material a...

    Text Solution

    |

  8. A fixed volume of iron is drawn into a wire of length l. The extension...

    Text Solution

    |

  9. Two wires of the same material have lengths in the ratio 1:2 and their...

    Text Solution

    |

  10. The area of cross-section of a wire of length 1.1 meter is 1mm^(2). It...

    Text Solution

    |

  11. The Young's modulus of a rubber string 8 cm long and density 1.5kg//m^...

    Text Solution

    |

  12. An increases in pressure required to decreases the 200 litres volume o...

    Text Solution

    |

  13. A ball falling in a lake of depth 200 m shows 0.1% decrease in its vol...

    Text Solution

    |

  14. Two wires of same diameter of the same material having the length l an...

    Text Solution

    |

  15. A brass rod of cross-sectional area 1cm^(2) and length 0.2 m is compre...

    Text Solution

    |

  16. A weight is suspended from a long metal wire. If the wire suddenly bre...

    Text Solution

    |