Home
Class 12
CHEMISTRY
The equilibrium constant (K) for the rea...

The equilibrium constant (K) for the reaction
`Fe^(2+)+(aq)Ag^(+)(aq)toFe^(3+)(aq)+Ag(s)` will be
Given `E^(@)(Fe^(3+)//Fe^(2+))=0.77V,`
`E^(@)(Ag^(+)//Ag)=0.80V`

A

100

B

3.16

C

10

D

0.5

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`E^(@)=(E_(RQ)^(@))_(Cat)-(E_(RP)^(@))_(Anode)`
`=0.80-0.77=0.03`
`n=1`
`DeltaG^(@)=--2.303xxRTlogK`
log K = 0.5
K=3.16
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Suppose the equilibrium constant for the reaction, 3M^(3+) rarr 2M^(2+)(aq) +M^(5+) (aq)

Calculate the equilibrium constant for the reaction at 298K. Zn(s) +Cu^(2+)(aq) hArr Zn^(2+)(aq) +Cu(s) Given, E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) =- 0.76V and E_(Cu^(2+)//Cu)^(@) = +0.34 V

Find the equilibrium constant at 298K for the reaction, Cu^(2+)(aq) +In^(2+)(aq)hArr Cu^(+)(aq) +In^(3+)(aq) Given that E_(Cu^(2+)//Cu^(+))^(@) =0.15V, E_(In^(3+)//In^(-))^(@) =- 0.42V, E_(In^(2+)//In^(+))^(@) =- 0.40V

Calculate DeltaG^(@) for the reaction : Cu^(2+)(aq) +Fe(s) hArr Fe^(2+)(aq) +Cu(s) . Given that E_(Cu^(2+)//Cu)^(@) = 0.34 V , E_(Fe^(+2)//Fe)^(@) =- 0.44 V

Calculate the euilibrium constant for the reaction, 2Fe^(3+) + 3I^(-) hArr 2Fe^(2+) + I_(3)^(-) . The standard reduction potential in acidic conditions are 0.77 V and 0.54 V respectivelu for Fe^(3+)//Fe^(2+) and I_(3)^(-)//I^(-) couples.

Starting with 250 ml of Au^(3+) solution 250 ml of Fe^(2+) solution, the following equilibrium is established Au^(3+) (aq) +3Fe^(2+)(aq) hArr 3Fe^(3+) (aq) +Au(s) At equilibrium the equivalents of Au^(3+), Fe^(2+), Fe^(3+) and Au are x,y,z and w respectively. Then: