Home
Class 12
PHYSICS
A ball is projected upwards from the top...

A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity `50ms^-1` making an angle `30^@` with the horizontal. The height of tower is 70m. After how many seconds from the instant of throwing, will the ball reach the ground. `(g=10 ms^-2)`

A

2s

B

5s

C

7s

D

9s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C


by `s_(y)=u_(y)t+(1)/(2)a_(y)t^(2)`
`rArr h=-u sin 30^(@)t+(1)/(2)"gt"^(2)`
`rArr 70=-50xx(1)/(2)t+(1)/(2)xx10t^(2)rArr t=7` sec
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PALNE

    ALLEN |Exercise EXERCISE-3|41 Videos
  • MOTION IN A PALNE

    ALLEN |Exercise SOLVED EXAMPLE|28 Videos
  • MOTION IN A PALNE

    ALLEN |Exercise EXERCISE-1|99 Videos
  • KINEMATICS-2D

    ALLEN |Exercise Exercise (O-2)|47 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION & FRICTION

    ALLEN |Exercise EXERCISE (JA)|4 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is thrown upwards from the top of a tower 40 m high with a velocity of 10 m//s. Find the time when it strikes the ground. Take g=10 m//s^2 .

A ball is thrown from the top of 36m high tower with velocity 5m//ss at an angle 37^(@) above the horizontal as shown. Its horizontal distance on the ground is closest to [ g=10m//s^(2) :

A projectile is thorwn with a velocity of 50ms^(-1) at an angle of 53^(@) with the horizontal Detemrine the instants at which the projectile is at the same height

A ball is projected at an angle of 30^(@) above with the horizontal from the top of a tower and strikes the ground in 5s at an angle of 45^(@) with the horizontal. Find the height of the tower and the speed with which it was projected.

A particle is projected vertically upwards from ground with velocity 10 m // s. Find the time taken by it to reach at the highest point ?

A particle is projected with a velocity 10 m/s at an angle 37^(@) to the horizontal. Find the location at which the particle is at a height 1 m from point of projection.

The angle of elevation of the top of a tower at a distance 500m from the foot is 30^(@) . Then, the height of the tower is ………m.

A ball is thrown from the top of a 60m high tower with velocity 20sqrt(2)m//s at 45^(@) elevation of path at highest point. ( g=10m//s^(2) )

A stone is dropped from the top of tower. If its velocity at the mid point of height of tower is 10ms^(-1), then the height of a tower is ..... (g = 10 ms^(-2))

A particle of mass 50 g is projected horizontally from the top of a tower of height 50 m with a velocity 20m//s . If g=10m//s^(2) , then find the :-

ALLEN -MOTION IN A PALNE-EXERCISE-2
  1. In the Q.23, the maximum height attained by the arrow is:-

    Text Solution

    |

  2. In the Q.23, the vertical component of the velocity is:-

    Text Solution

    |

  3. what is the angle? when sin (theta)=4 and cos (theta)=5

    Text Solution

    |

  4. The ceiling of a hall is 40m high. For maximum horizontal distance, th...

    Text Solution

    |

  5. a body is thrown horizontally with a velocity sqrt(2gh) from the top o...

    Text Solution

    |

  6. When a particle is thrown horizontally, the resultant velocity of the ...

    Text Solution

    |

  7. A ball is projected upwards from the top of a tower with a velocity 50...

    Text Solution

    |

  8. A ball is thrown at different angles with the same speed u and from th...

    Text Solution

    |

  9. Two balls A and B are thrown with speeds u and u//2, respectively. Bot...

    Text Solution

    |

  10. At what angle with the horizontal should a ball be thrown so that the ...

    Text Solution

    |

  11. The velocity of projection of oblique projectile is (6hati+8hatj)ms^(...

    Text Solution

    |

  12. An aeroplane moving horizontally with a speed of 180km/hr. drops a foo...

    Text Solution

    |

  13. A plane is flying horizontally at 98ms^(-1) and releases and object wh...

    Text Solution

    |

  14. If the range of a gun which fires a shell with muzzle speed V is R , t...

    Text Solution

    |

  15. A stuntman plans to run across a roof top and then horizontally off it...

    Text Solution

    |

  16. The maximum range of a projecitle fired with some initial velocity is ...

    Text Solution

    |

  17. The angle of which the velocity vector of a projectile thrown with a v...

    Text Solution

    |

  18. Two particles are separated at a horizontal distance x as shown in (Fi...

    Text Solution

    |

  19. A particle is projected an angle of 45^(@) from 8m before the foot of ...

    Text Solution

    |

  20. From the the top of a tower 19.6 m high, a ball is thrown horizontally...

    Text Solution

    |