Home
Class 8
PHYSICS
The relative density of mercury is 13.6....

The relative density of mercury is 13.6. Find the ratio of the mass of mercury of a certain volume to that of water having ten times the volume of mercury.

Text Solution

Verified by Experts

Let V `cm^3` be the volume of mercury.
` therefore ` Volume of water = 10 V `cm^3`
Density of mercury = 13.6 g `cm^(-3)`
` therefore ` Mass of mercury, `m_1` = (13.6) V g.
Density of water = 1 g `cm^(-3)`
` therefore ` Mass of water, `m_2 = (10 V) (1) g = 10 V g`.
Required ratio is `m_1, m_2 = 13.6 V`
10 V = 34 : 25 or 1.36:1
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The realtive density of mercury is 13.6. Find the ratio of the mass of mercury of a certain volume to that of water having ten times the volume of mercury.

The relative density of mercury is 13.6 what does this statement mean?

The relative density of mercury is 13.66 . Its density in SI unit is:

The relative density of mercury is 13.6. ILS density is _ gcm^-3 or__kgm^-3

The density of mercury is 13.6g//mc^(3) .Estimate the b value.

Water rises to a height of 10 cm in capillary tube and mercury falls to a depth of 3.112 cm in the same capillary tube. If the density of mercury is 13.6 and the angle of contact for mercury is 135^(@) , the ratio of surface tension of water and mercury is

The mass of mercury is 13.6 grams. Find its value in microgram.