Home
Class 8
PHYSICS
A particle starts from rest and moves wi...

A particle starts from rest and moves with a constant acceleration along a straight path to attain 64 m `s^(-1)` in t s. If at t = (t + 3)s the speed is 76 `ms^(- 1)`, then find the acceleration of the particle and 't'.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
4 m `s^(-2)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle starts from rest and moves with an acceleration of a={2+|t-2|}m//s^(2) The velocity of the particle at t=4 sec is

A particle starts from rest on a straight path, Its acceleration is linearly varying with time, such that velocity of the particle at t=2 sec and t=4 sec is 6ms^(-1) respectively. Find acceleration of the particle at t=i sec.

If velcotiy of a particle is given by v=2t-1 then find the acceleration of particle at t = 2s.

A particle is initially at rest. It starts moving with a constant acceleration, the speed of the particle in t seconds is 50m/s and after one second the speed becomes 75m/s. calculate the acceleration of the particle and distance covered in (t+1)^("th") second of its motion.

A particle starts from rest at t=0 and moves in a straight line with an acceleration as shown below. The velocity of the particle at t=3 s is

A particle starts from rest and moves with acceleration a which varies with time t as a=kt where k is a costant. The displacement s of the particle at time t is

A particle starts motion from rest and moves along a straight line. Its acceleration-time graph is shown. Find out speed of particle at t=2s and at t=3s .

A particle starts motion from rest and moves along a straight line. Its acceleration-time graph is shown. Find out speed of particle at t=2s and at t=3s.

A particle starting from rest attains a velocity of 50 ms^(-1) in 5 s. The acceleration of the particle is