Home
Class 7
MATHS
If V=s^(3) and V=216cm^(3), then find th...

If `V=s^(3)` and `V=216cm^(3)`, then find the value of s in cm.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
6 cm
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FORMULAS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise TEST YOUR CONCEPTS (Essay Type Questions)|15 Videos
  • FORMULAS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise CONCEPT APPLICATION (Level 1) |16 Videos
  • FORMULAS

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise TEST YOUR CONCEPTS (Very Short Answer Type Questions)|20 Videos
  • FORMULAE

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise TEST 2|11 Videos
  • GEOMETRY

    PEARSON IIT JEE FOUNDATION|Exercise Test-2|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If A=S^(2) and A=324cm^(2) , then find the value of S(in cm).

If h=(V)/(A),h=5 , and V= 60cm^(3) , then find the value of A ("in" cm^(2)) .

If S = 3 , find the value of S-3

If u=15 cm and f=6cm, then find v.

If f=3cm and v=4 cm, then find u.