Home
Class 9
CHEMISTRY
Haemoglobin contains 0.33 % of iron by w...

Haemoglobin contains `0.33 %` of iron by weight. The molecular weight of haemoglobin is approximately 67200 . The number of iron atoms (At wt. of Fe = 56) present in one molecule of haemoglobin is

A

6

B

1

C

4

D

2

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`because 100 gm Hb` contain `= 0. 33 ` gm Fe
`therefore 67200 ` gm Hb
`=(67200 xx 0. 33)/(100) ` gm Fe
gm atom o `Fe = ( 672 xx 0. 33)/(56) = 4`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL ARITHMETIC

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise MANDATORY EXERCISE (EXERCISE SET III) |50 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise OLYMPIAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|10 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise OLYMPIAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Haemoglobin contains 0.33% of iron by weight. The molecular weight of heamoglobin is approximately 67200. The number of iron atoms (At. Wt. of Fe=56) present in one molecule of haemoglobin is

Haemoglobin contains 0.312% iron by weight. The molecular weight of haemoglobin in 89600 . Find the number of iron atoms per molecular of haemoglobin.

The haemoglobin from the red blood corpuscles of most mammals contains approximately 0.33% of iron by weight. The molecular weight of haemoglobin is 67,200 . The number of iron atoms in each molecule of haemoglobin is (atomic weight of iron =56 ):

Hameoglobin contains 0.25% iron by weight. The molecular weight of hameglobin is 896000. Calculate the number of iron atom per molecules of haemoglobin.