Home
Class 10
CHEMISTRY
The amount of C-14 isotope in a piece of...

The amount of C-14 isotope in a piece of wood is found to be 1/16th of its amount present in a fresh piece of wood. Calculate the age of wood. Half life period of C-14 is 5760 years.

Text Solution

Verified by Experts

Let the amont of `""^(14)C` in fresh wood number be a.
Therefore, amount of `""^(14)C` is the piece of wood after disintegration `(N)=(a)/(16)`
`t_(1//2)=5760` years
`t=?`
`lambda=?`
`lambda=(0.693)/(t_(1//2))=(0.693)/(5760)=1.203xx10^(-4)y^(-1)`
`t=(2.303)/(lambda)log""(N_0)/(N)`
`t=(2.303)/(1.203xx10^(-4))log""(a16)/(a)`
`=23051.44` years
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • RADIOACTIVITY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise MULTIPLE CHOICE QUESTIONS WITH ONE OR MORE THAN ONE CORRECT ANSWER|4 Videos
  • RADIOACTIVITY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise CHALLENGING EXERCISE|6 Videos
  • RADIOACTIVITY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise MANDATORY EXERCISE (SET III)|27 Videos
  • ORGANOHALOGEN COMPOUNDS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise OLYMPIAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|10 Videos
  • REACTION KINETICS AND CHEMICAL EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise OLYMPIAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The amount of ._(6)C^(14) isotope in a piece of wood is found to be one-fifth of that present in a fresh piece of wood. Calculate the age of wood (Half life of C^(14) = 5577 years)

The amount of C-14 in a piece of wood is found to be 1/6 of the amount present in a fresh piece of wood. What is the age of the wood ? (t_(1//2) for C-14 =5770 years)

An old piece of wood has 25.6% as much C^(14) as ordinary wood today has. Find the age of the wood. Half-life period of C^(14) is 5760 years?

An old piece of wood has 25.6T as much C^(14) as ordinary wood today has. Find the age of the wood. Half-life period of C^(14) is 5760 years.

The C-14 content of an ancient piece of wood was found to have three tenths of that in living trees. How old is that piece of wood? (log 3= 0.4771, log 7 = 0.8540 , Half-life of C-14 = 5730 years )