Home
Class 10
PHYSICS
Light of wavelength 4000 Å falls on a ph...

Light of wavelength `4000 Å` falls on a photosensitive metal and a negative `2 V` potential stops the emitted electrons. The work function of the material ( in eV) is approximately `( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , e = 1.6 xx 10^(-19) C , c = 3 xx 10^(8) ms^(-1))`

A

`1.1`

B

`2.0`

C

`2.2`

D

`3.1`

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NATURE OF LIGHT AND PHOTOELECTRIC EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Challenging Exercise|3 Videos
  • MAGNETISM

    CENGAGE PHYSICS|Exercise OLYMPIAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|8 Videos
  • OPTICAL INSTRUMENTS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise OLYMPLAD AND NTSE LEVEL EXERCISES|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The wavelength of most energetic X-rays emitted when a metal target is bombarded by 40 keV electrons, is approximately (h=6.62xx10^(-34)J-sec,1eV=1.6xx10^(-19)J,c=3xx10^(8)m//s) .

The threshold frequency for a photosensitive metal is 3xx10^(14)Hz . The work function of the metal is approximately equal to [h=6.66xx10^(-34)Js]

When light of wavelength 248 nm falls on a metal of threshold energy 3.0 eV, the de-Broglie wavelength of emitted electrons is "_________"Å (Round off to the Nearest Integer). [Use : sqrt3 = 1.73 , h - 6.63 xx 10 ^(-34) Js m _(c ) = 9.1 xx 10 ^(-31) kg , c =3.0 xx 10 ^(8) ms ^(-1) ,1eV = 1. 6 xx 10 ^(-19))]

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

Ultraviolet light by wavelength 200 nm is incident on the polished surface of Fe(Iron). The work function of the surface is 4.71 eV. What will be its stopping potential ? (h = 6.626xx10^(-34) J s, 1 eV = 1.6 xx10^(-19)J,)

A light of wavelength 5000 Å falls on a photosensitive plate with photoelectric work function 1.90 eV. Kinetic energy of the emitted photoelectrons will be (h = 6.63 xx 10^(-34)J.s)

An X-ray tube operates on 30 kV. What is the minimum wavelength emitted (h=6.6 xx10^(-34)Js,e=1.6xx10^(-19)"Coulomb",c=3xx10^(8)ms)

Light of wavelength 4000Å is incident on barium. Photoelectrons emitted describe a circle of radius 50 cm by a magnetic field of flux density 5.26xx10^-6 tesla . What is the work of barium in eV? Given h=6.6xx10^(-34)Js , e=1.6xx10^(-19)C, m_e=9.1xx10^(-31)kg.

X-rays of wavelength 0.82Å fall on a metal plate. Find the wavelength associated with photoelectron emitted. Neglect work function of the metal. Given c=3xx10^8 m//s h=6.63xx10^(-34)Js.

For given enegy, corresponding wavelength will be E = 3.03 xx 10^(-19) Joules (h = 6.6 xx 10^(-34) j X sec., C = 3 xx 10^(8) m/sec