Home
Class 11
PHYSICS
For a common-emitter transistor amplifie...

For a common-emitter transistor amplifier, the current gain is 60. If the emitter current is 6.6 mA then its base current is

Text Solution

Verified by Experts

`beta=50,I_(e)=6.6mA becausebeta=(I_(c))/(I_(b)):. I_(c)=betaI_(e)=50 I_(b)`...(i)
`I_(e)=I_(c)+I_(b)` using equation (i) we get `6.6 = 50 I_(c)+I_(b) = 51 I_(b) = (6.6)/(51)=0.129 mA`
Hence `I_(c)=50 xx(6.6)/(51)=6.47mA and alpha=(beta)/(1+beta)=(50)/(51)=0.98`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-01)|53 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-02)|19 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-2(Example)|15 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) For given transistor circuit, the base current is 10muA and the collector current is 5.2 mA. Can this transistor circuit be used as an amplifier. Your answer must be supported with proper explanation. (b). For a common emitter amplifier, current gain is 69. if the emitter current is 7 mA then calculate the base current and collector current.

In a common emitter transistor, the current gain is 80 . What is the change in collector current, when the change in base current is 250 muA ?

The current gain for a common emitter amplifier is 69. If the emitter current is 7 mA, the base current is

The current gain for a common emitter amplifier is 69. If the emitter current is 7 mA, the base current is

In a common base transistor circuit, the current gain is 0.98. On changing the emitter current by 1 mA, the change in collector current is

In a common base transistor circuit, the current gain is 0.98. On changing the emitter current by 5.00 mA, the change in collector current is

A common emitter transistor amplifier has a current gain of 50 . If the load resistance is 4k Omega , and input resistance is 500 Omega , the voltage gain of amplifier is.

The current gain for common emitter amplifier is 69. If the emitter current is 7.0 mA , find (i) base current and (ii) collector current.

The current gain for a transistor working as a common-base amplifier is 0.96 . If the emitter current is 7.2 mA , the base current will be

In a common emitter transistor circuit, the base current is 40 muA , then V_(BE) is

ALLEN-WAVES AND OSCILLATIONS-Part-3(Example)
  1. Differentiate zener and avalance breakdown.

    Text Solution

    |

  2. A sinusoidal voltage of amplitude 25 volts and frequency 50 Hz is appl...

    Text Solution

    |

  3. The halfwave rectifier supplies power to be 1 k Omega. The input suppl...

    Text Solution

    |

  4. The halfwave rectifier supplies power to be 1 k Omega. The input suppl...

    Text Solution

    |

  5. A fullwave P.N diode rectifier used load resistor of 1500 Omega. No fi...

    Text Solution

    |

  6. A zener diode of voltage V(Z)(=6 volt) is used to maintain a constant ...

    Text Solution

    |

  7. A Zener diode is specified as having a breakdown voltage of 9.1 V,with...

    Text Solution

    |

  8. In a transistor, the value of beta is 50. Calculate the value of alpha

    Text Solution

    |

  9. Calculate the collector and emitter current for which I(b) = 20 mA, be...

    Text Solution

    |

  10. For a common-emitter transistor amplifier, the current gain is 60. If ...

    Text Solution

    |

  11. Transistor with beta = 75 is connected to common-base configuration. W...

    Text Solution

    |

  12. The base current is 100 muA and collector current is 3 mA (a) Calcul...

    Text Solution

    |

  13. In npn transistor circuit, the collector current us 10 mA. If 95 % of ...

    Text Solution

    |

  14. In an n-p-n transistor 10^10 electron enter the emitter in 10^(-6) s. ...

    Text Solution

    |

  15. TV transmission tower at Kota has a height of 80 m. Radius of earth is...

    Text Solution

    |

  16. A ground reciver is receiving a signal at (a) 5 MHz, and (b) 100 MHz, ...

    Text Solution

    |

  17. A separate high freq. wave (i.e. carrier wave) is needed in modulation...

    Text Solution

    |

  18. A message signal of frequency 10 KHz and peak voltage of 10V is u sed ...

    Text Solution

    |

  19. The modulation index of an FM carrier having a carrier swing of 200kHz...

    Text Solution

    |

  20. A 100 MHz xarrier wave frequency is modulated by 10 kHz sinusoidal mod...

    Text Solution

    |