Home
Class 12
PHYSICS
A plano-convex lens (mu = 1.5) of apertu...

A plano-convex lens `(mu = 1.5)` of aperture diameter `8 cm` has a maximum thickness of `4mm`. The focal length of the lens relative to air is

A

`+ 20 cm`

B

`+ 40 cm`

C

`+ 60 cm`

D

`+80 cm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`R^(2) = (R - t)^(2) + r^(2)`
`R^(2) = R^(2) + t^(2) - 2Rt + r^(2)`
`r^(2) = 2Rt (t^(2) "is neglected")`
`R = (r^(2))/(2t) = (4 xx 4)/(2 xx 0.4) = 20 cm`
`R = 20 cm`
`:, (1)/(f) = (1.5 - 1) ((1)/(oo) -(1)/(-20))`
`(1)/(f) = (.05)/(20) :. f = + 40 cm`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A convex glass lens (mu_(g) = 1.5) has a focal length of 8 cm when placed in air. What is the focal length of the lens when it is immersed in water ? (mu_(omega) = (4)/(3))

A plano-convex lens is made of refractive index of 1.6. The focal length of the lens is

A plano convex lens (mu=1.5) has a maximum thickness of 1mm .If diameter of its aperture 4cm Find (i)Radius of curvature of curved surface (ii) its focal length in air.

If in a plano-convex lens, the radius of curvature of the convex surface is 10 cm and the focal length of the lens is 30 cm , then the refractive index of the material of lens will be

In a plano-convex lens radius of curvature of the lens is 10 cm. if the plane side polished, then the magnitude of the focal length of the mirror so formed will be (refractive index =1.5) (2x) cm . Find value of x.

A plano - convex lens has diameter 5 cm and its thickness at the centre is 0.25 cm . If the speed of light inside the lens is 2xx10^(8)ms^(-1) , then what is the focal length (in cm) of the lens?

A plano-convex lens has refractive index 1.6 and radius of curvature 60 cm. What is the focal length of the lens?

Find the refractive index of the material of a plano-convex lens, if the radius of curvature of the convex surface is 20 cm and focal length of the lens is 60 cm?

What is the refractive index of material of a plano-convex lens , if the radius of curvature of the convex surface is 10 cm and focal length of the lens is 30 cm ?

For a plane convex lens (mu = 1.5) has radius of curvature 10 cm. It is slivered on its plane surface. Find focal length after silvering: