Home
Class 12
CHEMISTRY
An alloy of Pb-Ag weighing 1.08 g was di...

An alloy of Pb-Ag weighing 1.08 g was dissolved in dilute`HNO_3` and the volume made to 100 mL. A silver electrode was dipped in the solution and the emf of the cell set up.
`Pt(S),H_(2)((g))|H^(+)(1M)|| Ag^(+)(aq)Ag(s)` was `0.62 V`. IF `E_(cell)^(@)= 0.80V.` What is the percentage of Ag in the alloy ? `[At 25^(@) C, 2.30RT //F = 0.06 ]`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An alloy of Pb-Ag weighing 1.08g was dissolved in dilute HNO_(3) and the volume made to 100 mL.A ? Silver electrode was dipped in the solution and the emf of the cell dipped in the solution and the emf of the cell set-up as Pt(s),H_(2)(g)|H^(+)(1M)||Ag^(+)(aq.)|Ag(s) was 0.62 V . If E_("cell")^(@) is 0.80 V , what is the percentage of Ag in the alloy ? (At 25^(@)C, RT//F=0.06 )

Write the cell reaction for each of the following cells. Pt,H_(2)(g)|H^(+)(aq)|Ag^(+)(aq)|Ag(s)

An alloy of Pb-Ag weighing 54 mg was dissolved in desired amount of HNO_(3) & volume was made upto 500ml . An Ag electrode was dipped in solution and then connected to standard hydrogen electrode anode. Then calculate % of Ag in alloy. Given: E_(cell) = 0.5V, E_(Ag^(+)//Ag)^(@) = 0.8V (2.303RT)/(F) = 0.06

The measured voltage of the cell, Pt(s)|H_2(1.0"atm")|H^+(aq)||Ag^+(1.0M)|Ag(s) is 1.02 V " at " 25^@C . Given E_("cell")^@ is 0.80 V, calculate the pH of the solution .

The emf of the cell, Pt|H_(2)(1atm)|H^(+) (0.1M, 30mL)||Ag^(+) (0.8M)Ag is 0.9V . Calculate the emf when 40mL of 0.05M NaOH is added.

At 25^@C potential of the cell, Pt, H_2(g), HCl (aq)"//"AgCl(s), Ag(s) is 0.22 V. If E^@ of silver electrode is 0.8 V , calculate the solubility of AgCI in water .

Calculate the emf of the following cell at 25^(@)C Ag(s)|AgNO_(3) (0.01 M)||AgNO_(3) (0.05 M)|Ag (s)

The EMF of the cell : Pt, H_(2)(1atm)|H^(o+)(aq)||AgCl|Ag is 0.27 and 0.26V at 25^(@)C , and 35^(@)C respectively. The heat of the reaction occuring inside the cell at 25^(@)C is ………………….. kJ K^(-1)

What would be the electrode potential of a silver electrode dipped in a saturated solution of AgCl in contact with 0.1 M KCl solution at 25^(@)C ? E^(c-)._(Ag^(o+)|Ag)=0.799 V K_(sp) of AgCl=1xx10^(-10)

The EMF of the following cellis 1.05V at 25^(@)C: Pt,H_(2)(g)(1.0 atm)|NaOH(0.1m),NaCl(0.1M)|AgCl(s),Ag(s) Write the cell reaction.