Home
Class 14
MATHS
7 kg of tea costing 280 per kg is mixed ...

7 kg of tea costing 280 per kg is mixed with 9 kg of tea costing 240 per kg. The average price per kg of the mixed tea is

A

255.8

B

257.5

C

267.2

D

267.5

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To find the average price per kg of the mixed tea, we will follow these steps: ### Step 1: Calculate the total cost of each type of tea. 1. **For the first type of tea:** - Cost per kg = 280 - Quantity = 7 kg - Total cost = Cost per kg × Quantity = 280 × 7 = 1960 2. **For the second type of tea:** - Cost per kg = 240 - Quantity = 9 kg - Total cost = Cost per kg × Quantity = 240 × 9 = 2160 ### Step 2: Calculate the total cost of the mixed tea. - Total cost of mixed tea = Total cost of first tea + Total cost of second tea - Total cost = 1960 + 2160 = 4120 ### Step 3: Calculate the total quantity of the mixed tea. - Total quantity = Quantity of first tea + Quantity of second tea - Total quantity = 7 kg + 9 kg = 16 kg ### Step 4: Calculate the average price per kg of the mixed tea. - Average price per kg = Total cost of mixed tea / Total quantity - Average price = 4120 / 16 = 257.5 ### Final Answer: The average price per kg of the mixed tea is **257.5 rupees**. ---
Doubtnut Promotions Banner Mobile Dark
|

Topper's Solved these Questions

  • ALLIGATION OR MIXTURES

    KIRAN PUBLICATION|Exercise TEST YOURSELF|27 Videos
  • ALLIGATION OR MIXTURES

    KIRAN PUBLICATION|Exercise TYPE-III|16 Videos
  • ALGEBRA

    KIRAN PUBLICATION|Exercise Test Yourself |25 Videos
  • ARITHMETICAL PROBLEMS

    KIRAN PUBLICATION|Exercise TYPE-X|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

10 kg of wheat costing Rs 12 per kg and 15 kg of wheat costing Rs 20 per kg are mixed. Find the average cost of the mixture per kg.

How many kgs.of wheat costing Rs 8 per kg must be mixed with 36kg of rice costing Rs 5.40 per kg so that 20% gain may be obtained by selling the mixture at Rs 7.20 per kg?

Knowledge Check

  • 30 kg of rice costing Rs.50 per kg mixed with 20kg of rice costing Rs.60 kg. What is the average cost of the mixture per kg ?

    A
    Rs.54
    B
    Rs.56
    C
    Rs.52
    D
    Rs.55
  • How much quantity (in kg.) of wheat costing Rs. 84 per kg. must be mixed with 81 kg. of wheat costing Rs. 60 per kg, so that on selling the mixture at Rs.75.9 per kg. there is a gain of 15%?

    A
    27
    B
    20.5
    C
    22.75
    D
    24
  • In what ratio Darjeeling Tea cont ing 320 per kg be mixed with Assam Tea costing 250 per kg so that there is again of 2016 by selling the mixture at 324 per kg?

    A
    `1:2`
    B
    `2:3`
    C
    `3:2`
    D
    `2:5`
  • Similar Questions

    Explore conceptually related problems

    The ratio, in which tea costing Rs. 192 per kg is to be mixed with tea costing Rs. 150 per kg so that the mixed tea, when sold for Rs. 194.40 per kg. glves a profit of 20%, is

    In what ratio should coffee pow. der costing Rs. 2500 per kg be mixed with coffee powder cost ing Rs. 1500 per kg so that the cost of the mixture is Rs. 2250 per kg.?

    Sugar at Rs. 15 per kg is mixed with sugar at Rs. 20 per kg in the ratio 2 : 3 Find the price per kg of the mixture -----

    How many kilograms of sugar costing Rs.9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs.7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs.9.24 per kg?

    How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg?