Home
Class 11
PHYSICS
A man weighing 70 kg carries a weight of...

A man weighing 70 kg carries a weight of 10 kg to the top of a tower 100 m high. Calculate the work done.

Text Solution

Verified by Experts

We are given: mass of man, = 70 kg
mass of load carried = 10 kg
Total mass, `m = 70 + 10 = 80 kg`
`h = 100 m, g = 9.8 ms^(-2)`
We are to calculate, work done W
Using relation: `W = mgh - W = 80 xx 9.8 xx100 = 78400 J`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Each side of an equilateral triangle subtends an angle of 60^(@) at the top of a tower h m high located at the centre of the triangle. If a is the length of each side of the triangle, then

A boy of mass 40 kg climbs vertically upwards on a coconut tree to a height of 10m. Calculate the work done by the boy.

A stone is allowed to fall from the top of the tower 100 m high and at the same time another stone is projected vertically upwards from the ground with a velocity of 25ms^ -1 . Calculate when and where the two stones will meet ?

A coolie lifts a box of 15 kg from the ground the a height of 2m. Calculate the work done by the coolie on the box.

A force acting on a 10 kg mass changes its velocity form 54 km/h to 90 km/h. Calculatethe work done by the force.