Home
Class 12
CHEMISTRY
A solution of glycerol (C(3) H(8) O(3)) ...

A solution of glycerol `(C_(3) H_(8) O_(3))` in water as prepared by dissolving some glycerol in 500 g of water. This solution has a boiling point of 100 . `42^(@)` C. What mass of glycerol was dissolved to make the solution ? `K_(b) ` for `H_(2) O` = 0 . 512 K kg ` mol^(-1)`

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    MODERN PUBLICATION|Exercise EXERCISE|635 Videos
  • SOLID STATE

    MODERN PUBLICATION|Exercise EXERCISE|525 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    MODERN PUBLICATION|Exercise EXERCISE|102 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

15 g of an unknown molecular substance was dissolved in 450 g of water. The resulting solution freezes at - 0 . 34^(@) C . What is them molar ass of the substance ? ( K_(f) for water = 1. 86 K kg mol^(-1) )

18 g of glucose is dissolved in 1 kg of water. At what temperature will the solution boil ? ( K_b for water is 0.52 K kg "mol"^(-1) )

A solution of sucrose (molar mass= 342gmol^-1 ) is prepared by dissolving 68.4 g of it per litre of solution. What is the osmotic pressure at 300K?

10g of non-volatile solute when dissolved in 100g of benzene raises its boiling point by 1^@ C. What is the molecular mass of the solute. ( k_b for benzene=2.53 K kg mol^-1 )

A solution containing 12.5 g of a non- electrolyte substance in 175 g of water gave boiling point elevation of 0.70 K. Calculate the molar mass of the substance ( K_b for water = 0.52 K kg mol^(-) ).

A 1.00 molal solution of trichloroacetic acid (CCCl_3COOH) is heated to its boiling point. The solution has the boiling point of 100.18^@C . Determine the Van't Hoff factor for trichloroacetic acid (K_b for water = 0.512 K kg mol^-1)

1 . 5 of Ba (NO_(3))_(2) dissolved in 100 g of water shows a depression in freezing point equal to 0 . 28^(@)C . What is the percentage dissociation of the salt ? ( K_(f) for water = 1 . 86 K/m and molar mass of Ba (NO_(3))_(2) = 261.)

A solution of glucose has been prepared at 298K dissolving 7.2 g of glucose in 100 g of water. k_f water is 1.86Km^-1 and vapour pressure of water at 298K is 0.024 atm. The vapour pressure of the solution at 298K will be

When 36.0 g of a solute having the empirical formula CH_(2)O is dissovled in 1.20 kg of water, the solution freezes at -0.93^(@)C . What is the moleculer formula of the solute ? ( K_(f) = 1.86^(@)C kg mol^(-1) )

MODERN PUBLICATION-SOLUTIONS -EXERCISE
  1. A solution of glycerol (C(3) H(8) O(3)) in water as prepared by disso...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the percentage composition of C2H5OH.

    Text Solution

    |

  3. 18g of glucose (molar mass 180gmol^-1) is present in 500cm^3 of its aq...

    Text Solution

    |

  4. A solutionm of glucose (C6H12O6) in water is labelled as 10% by weight...

    Text Solution

    |

  5. What volume of 10%(w/v) solution of Na2CO3 will be required to neutral...

    Text Solution

    |

  6. What volume of 95 mass% sulphuric acid (density =1.85g/cm^3) and what ...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the mole fraction of ethanol and water in a sample of rectif...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the mole fraction of water in a mixture of 12 g water, 108 g...

    Text Solution

    |

  9. One litre solution of N/2 HCl is heated in a beaker. It was observed t...

    Text Solution

    |

  10. Concentrated H(2)SO(4) has a density 1 . 9 g/mL and is 99% H(2) SO(4)...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the molality and mole fraction of the solute in aqueous solu...

    Text Solution

    |

  12. The molarity of a solution of ethyl alcohol (C2H5OH) in water in 1.55 ...

    Text Solution

    |

  13. Commercially available concentrated HCI contains 38% HCI by mass an...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the formality of sodim thiosulphate (Na2S2O3.5H2O) solution,...

    Text Solution

    |

  15. 4.0 g of NaOH are contained in one declitre of a solution. Calculate m...

    Text Solution

    |

  16. 4.0 g of NaOH are contained in one declitre of a solution. Calculate m...

    Text Solution

    |

  17. 4.0 g of NaOH are contained in one declitre of a solution. Calculate m...

    Text Solution

    |

  18. Calculate molarity and molality of solution prepared by mixing equa...

    Text Solution

    |

  19. The concentration of solution of sulphuric acid is 18M and has density...

    Text Solution

    |

  20. Calculate the number of molecules of oxalic acid (H2C2O4. 2H2O) in 100...

    Text Solution

    |

  21. The mole fraction of benzene in a solution with toluene 0.50 calculate...

    Text Solution

    |