Home
Class 12
PHYSICS
A copper coin has mass 3.1 xx 10^(-3) kg...

A copper coin has mass `3.1 xx 10^(-3)` kg . What is the magnitude of charge on copper coin , if the copper atom has a positive nuclear charge of `4.6 xx 10^(-18)` C and 1 mole of copper = 64 g ?

Text Solution

Verified by Experts

Given ,
`64 xx 10^(-3)` kg contains `6.02 xx 10^(23)` atoms
`therefore 3.1 xx 10^(-3)` kg contains
`= (6.02 xx 10^(23) xx 3.1 xx 10^(-3))/(64 xx 10^(-3))` atoms
`= 2.92 xx 10^(22)` atoms
1 copper atom has a positive nuclear charge `= 4.6 xx 10^(-18)` C
`therefore 2.92 xx 10^(22)` copper atoms have nuclear charge = `(4.6 xx 10^(-18)) xx (2.92 xx 10^(22))`
`= 13.43 xx 10^(4) C = 1.34 xx 10^(5) C`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Can a body have a charge of 1.8xx10^(-19) C? Give reason.

Calculate the potential at a point P due to a charge of 1.2xx10^(-8)C located 108mm away.

What are the magnitude and direction of the electric field at the centre of square in figure if q=1xx10^4 C and a = 5cm.

What is the magnitude of the gravitational force between the earth and a 1 kg object on its surface? (Mass of the earth is 6 x 10^24 kg and radius of the earth 6.4 x 10^6 m.)

A steel wire 0.72m long has amss of 5.0 xx 10^3 kg . If the wire is under the tension of 60N, what is the speed of transverse wavs on the wire?

A steel wire of length 4.7 m and cross-sectional area 3.0 xx 10^- 5 m^2 stretches by the same amount as a copper wire of length 3.5 m and cross-sectional area of 4.0 xx 10^-5 m^2 under a given load. What is the ratio of the Young’s modulus of steel to that of copper?

How many electron must be remove from a piece of metal to give it a +ve charge of 1xx10^7C .