Home
Class 12
PHYSICS
The nuclear average mass of one nucleon ...

The nuclear average mass of one nucleon in nucleus is 55.85 amu. Calculate its nuclear density. `[R_(0)=1.1xx10^(-15)m]`

Text Solution

Verified by Experts

The nuclear density of a nucleus of mass m can be expressed as
`rho=(3m)/(4piR_(0)^(3))` …(i)
where, `R_(0)` is radius of nucleus.
Given, m = 55.85 amu = `55.85xx1.6xx10^(-27)` kg
`R_(0)=1.1xx10^(-15)` m
Now, from Eq. (i), we get
`eho=(3xx55.85xx1.6xx10^(-27))/(4xx3.14xx(1.1xx10^(-15))^(3))`
`=(268.08xx10^(-27))/(16.71xx10^(-45))=16.03xx10^(18)"kg/m"^(3)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The conductivity of 0.20M solution of KCl at 298K is 0.0248 Scm-1 . Calculate its molar conductivity.

The conductivity of 0.20M solution of KCL at 298K is 0.0248Scm^-1 , Calculate its molar conductivity.

A 40 kg flywheel in from of a circular disc of =1 m radius is making 120revolutions per minute. Calculate its angular momentum. [ I = 1/2m times r^2 ]

The orbital radius of earth in 1.49 xx 10^13 cm. Calculate the mass of sun.

Nalorphene (C_19H_21NO_3) , similar to morphine, is used to combat withdrawl symptoms in narcotic users. Dose of nalrophene generally given is 1.5 mg. Calculate the mass of 1.5xx10^-3m aqueous solution required for the above dose.

Suppose a pure Si crystal has 5xx16^28 atoms. m^(-3) . It is doped by 1ppm concentraction of pentabalent As. Calculate the number of electron and holes. Given that n_i=1.5xx10^16m^(-3) .