Home
Class 14
MATHS
15 litres of a mixture contains alcohol ...

15 litres of a mixture contains alcohol and water in the ratio 1:4. If 3 litres of Water is mixed in it, the percentage of alcohol in the new mixture will be

A

0.15

B

`16 2/3%`

C

0.17

D

`18 1/2%`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

मिश्रण में अल्कोहल की मात्रा `=15xx 1/(4+1)=3ltr`
नये मिश्रण में अल्कोहल का प्रतिशत `= 3/(15+3)xx100`
`=1/6 xx100 =16 2/3%`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

15 litres of mixture contains 20% alcohol and the rest of water. If 3 litres of water be mixed with it, the percentage of alcohol in the new mixture would be :

15 litre of a mixture contains 20% alcohol and rest water. If 3 litre of water is added in it, then percentage of alcohol in the new mixture will be

16 litres of a mixture contains milk and water in the ratio 5:3. If 4 litres of milk is added to this mixture, the ratio of milk to water in the new mixture would be