Home
Class 14
MATHS
A man rows down a river 15 km in 3 hrs. ...

A man rows down a river 15 km in 3 hrs. with the stream and returns in `7 1/2` hrs. The rate at which he rows in still water is
एक व्यक्ति बहाव के साथ नदी में 3 घण्टे में 15 किमी. दूरी तय करता है औ `7 1/2` घंटे में वापस लौटता है। शांत जल में उसकी गति क्या है?

A

A)2.5 kmph

B

B)1.5 kmph

C

C)3.5 kmph

D

D)4.5 kmph

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

माना कि शांत जल में चाल x km/hr है तथा धारा की चाल y km/hr है।
`(x + y) x 3 = 15`
`= x + y =5` ...... (i)
`(x-y)xx15/2 =15`
`=x-y=2`
समी. (i) + समी. (ii) करने पर
` x+y+x-y=5+2`
`implies 2x = 7`
`implies x = 7/2`
`:. x=3.5 km//hr`.
Promotional Banner