Home
Class 11
PHYSICS
A travelling wave is produced on a long ...

A travelling wave is produced on a long horizontal string by vibrating an end up and down sinusoidal. The amplitude of vibration is 1.0cm and the displacement becomes zero 200 times per second. The linear mass density of the string is `0.10 kg m^(-1)` and it is kept under a tension of 90 N. (a) Find the speed and the wavelength of the wave. (b) Assume that the wave moves in the positive x-direction and at t = 0 the end x= 0 is at its positive extreme position. Write the wave equation. (c ) Find the velocity and acceleration of the particle at x = 50 cm at time t = 10ms.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

Amplitude, A = 1 cm
Tension, T = 90 N
Frequency, `f = (200)/(2) = 100 Hz`
Mass per unit length
m = 0.1 kg//m
(a) `V = ((T)/(m))`
`=sqrt((90)/(0.1)) = 30m//s`
`lambda = (V)/(f) = (30)/(100)`
`=0.3 = 30 cm
(b) The wave equation,
`y = (1cm) cos 2pi {((t)/(0.01s)) - ((x)/(30)cm)}`
`[because at x = 0 displacement is maximum]
(c ) `y = 1cos 2pi ((x)/(30) - (t)/(0.01))`
`rArr upsilon = (dy)/(dt)`
`=((1)/(0.01))2pi cos 2pi {((x)/(30)) - ((t)/(0.01))}`
`a = (dupsilon)/(dt)`
` = {(4pi^2)/((0.01)^2)}sin 2pi {((x)/(30)) - ((t)/(0.01))}`
When, x = 50 cm, t = 10 ms = 10 xx10xx10^(-3)s`
`x = ((2pi)/(0.01))sin 2pi{((5)/(3)) - ((0.01)/(0.01))}`
`= - ((pi)/(0.01))sin ((2pixx (2)/(3))`
`=-((1)/(0.01))sin ((4pi)/(3))`
`=200 pi sin ((pi)/(3))`
`200 pi xx (sqrt3)/(2)`
`=544 cm//s = 5.4 m//s`
Similarly,
`a = {(4pi^2)/((0.01^2)} cos 2pi {((5)/(3)) - 1}`
`=4pi^2 xx 10^4 xx (1)/(2)`
`=2xx 10^5 cm//s^2 = 2km//s^2`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE MOTION AND WAVES ON A STRING

    HC VERMA|Exercise Objective -2|8 Videos
  • THE FORCES

    HC VERMA|Exercise Exercises|12 Videos
  • WORK AND ENERGY

    HC VERMA|Exercise Exercises|64 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A standing wave is produced on a string on a string clamped at one end and free at the other. The length of the string

A steel wire 0.72 m long has a mass of 5.0 xx 10^(-3) kg . If the wire is under a tension of 60 N. What is the speed of transverse waves on the wire ?

The equation for a wave travelling in x-direction on a string is y = (3.0cm)sin[(3.14 cm^(-1) x - (314s^(-1))t] (a) Find the maximum velocity of a particle of the string. (b) Find the acceleration of a particle at x =6.0 cm at time t = 0.11 s.

The mass of the part of the string below A in figure is m. Find the tension of the string at the lower end and at A.

A 200 Hz wave with amplitude 1 mm travels on a long string of linear mass density 6 g//m keep under a tension of 60 N . (a) Find the average power transmitted across a given point on the string. (b) Find the total energy associated with the wave in a 2.0 m long portion of the string.

The equation of a wave travelling on a string is y=(0.10mm)sin[3.14m^-1)x+(314s^-1)t] . (a) In which direction does the wave travel ? (b) Find the wave speed, the wavelength and the frequency of the wave. (c) What is the maximum displacement and the maximum speed of a portion of the string ?

A tuning fork of frequency 440 Hz is attached to a long string of linear mass density 0.01 kg m^-1 kept under a tension of 49 N. The fork produces transverse waves of amplitude 0.50 mm on the string. (a) Find the wave speed and the wavelength of the waves. (b) Find the maximum speed and acceleration of a particle of the string. (c) At what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string ?

A 660 Hz tuning fork sets up vibration in a string clamped at both ends. The wave speed for a transverse wave on this string is 220 m s^-1 and the string vibrates in three loops. (a) Find the length of the string. (b) If the maximum amplitude of a particle is 0.5 cm, write a suitable equation describing the motion.

A 2 m-long string fixed at both ends is set into vibrations in its first overtone. The wave speed on the string is 200 m s and the amplitude is 0.5 cm. (a) Find the wavelength and the frequency. (b) Write the equation giving the displacement of different points as a function of time. Choose the X-axis along the string with the origin at one end and t = 0 at the instant when the point x= 50 cm has reached its maximum displacement.

HC VERMA-WAVE MOTION AND WAVES ON A STRING-Exercises
  1. Two wires of different densities but same area of cross section are s...

    Text Solution

    |

  2. A transverse wave described by y=(0.02m)sin[(1.0m^-1)x+(30s^-1)t] ...

    Text Solution

    |

  3. A travelling wave is produced on a long horizontal string by vibrating...

    Text Solution

    |

  4. A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at ...

    Text Solution

    |

  5. Two blocks each having a mass of 3.2 kg are connected by a wire CD and...

    Text Solution

    |

  6. In the arrangement shown in figure, the string has a mass of 4.5 g. Ho...

    Text Solution

    |

  7. A 4.0 kg block is suspended from the ceiling of an elevator through a ...

    Text Solution

    |

  8. A heavy ball is suspended from the ceiling of a motor car through a li...

    Text Solution

    |

  9. A circular loop of string rotates about its axis on a frictionless hor...

    Text Solution

    |

  10. A heavy but uniform rope of lenth L is suspended from a ceiling. (a) W...

    Text Solution

    |

  11. Two long strings A and B, each having linear mass density 1.2×10−2kgm−...

    Text Solution

    |

  12. A transverse wave of amplitude 0.50 mm and frequency 100 Hz is produce...

    Text Solution

    |

  13. A 200 Hz wave with amplitude 1 mm travels on a long string of linear m...

    Text Solution

    |

  14. A tuning fork of frequency 440 Hz is attached to a long string of line...

    Text Solution

    |

  15. Two waves, travelling in the same direction through the same region, h...

    Text Solution

    |

  16. Figure shows two wave opulses at t=0 travelling on a string i opposite...

    Text Solution

    |

  17. Two waves, each having a frequency of 100 Hz and a wavelength of 2.0 c...

    Text Solution

    |

  18. If the speed of a transverse wave on a stretched string of length 1 m ...

    Text Solution

    |

  19. A wire of length 2.00 m is stretched to a tension of 160 N. If the fun...

    Text Solution

    |

  20. A steel wire of mass 4.0 g and length 80 cm is fixed at the two ends. ...

    Text Solution

    |