Home
Class 12
PHYSICS
The separation between the objective and...

The separation between the objective and the eyepiece of a compound microscope can be adjusted between 9.8 cm to 11.8 cm. If the focal lengths of the objective and the eyepiece are 1.0 cm and 6 cm respectively, find the range of the magnifying power if the image is always needed at 24 cm from the eye.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B, C

Here, `f_0 =1.0cm, f_e =6 cm,`
`V_c = 24 cm,`
Sepration = 9.8 cm to 11.8 cm.
`(1)/(upsilon_e) - (1)/(u_e) = (1)/(f_e)`
`=(1)/(-024) - (1)/(u_e) = (1)/(6)`
`rArr -(1)/(u_e) = (1)/(6) + (1)/(24) = (4+1)/(24) = (5)/(24)`
`:. U_e = -(24)/(5) cm = -4.8 cm.`
`:. upsilon_0 = 9.8 - 4.8 = 5 cm`
`:' (1)/(upsilon_0) - (1)/(u_0) = (1)/(f_0)`
`(1)/(5) - (1)/(u_0) = (1)/(1)`
`rArr = - (1)/(u_0) = 1 - (1)/(5) = (5-1)/(5)`
` rArr u_0 = -(5)/(4) cm = -1.25 cm.`
So, Magnifying power` =(upsilon_0)/(u_0) (1+ (D)/(f_e))`
`=(5)/(1.25) (1 + (24)/(6)) = 20`
Similarly, when, I = 11.8 cm, m =30
So, required range is 20 to 30.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICAL INSTRUMENTS

    HC VERMA|Exercise Objective-2|5 Videos
  • MAGNETIC PROPERTIES OF MATTER

    HC VERMA|Exercise Exercise|9 Videos
  • PERMANENT MAGNETS

    HC VERMA|Exercise Exercise|25 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The focal lengths of the objective and the eyepiece of the telescope are 225 cm and 5 cm respectively. The magnifying power of the telescope will be

The separation L between the objective (f=0.5cm) and the eyepiece (f=5cm) of a compound microscope is 7 cm. Where should a small object be placed so that the eye is least strained to see the image? Find the angular magnification produced by the microscope.

The focal lengths of a convex lens for red, yellow and violet rays are 100 cm, 98 cm and 96 cm respectively. Find the dispersive power of the material of the lens.

The focal length of the objective and eyepiece of a telescope are respectively 100 cm and 2 cm. The moon subtends angle of 0.5^(@), the angle subtended by the moon's image will be

If the focal lengths of the objective and eyepiece of a microscope are 2 cm and 5 cm respectively and the distance between them is 20 cm, what is the distance of the object from the objective when the image seen by the eye is 25 cm from eyepiece? Also find the magnifying power.

A astronmical telescope has objective and eyepiece of focal lengths 40 cm and 4 cm respectively To view an object 200 cm away from the objective ,the lenses must be separated by a distance:

An astronimical telescope is to be designed to have a magnifying power of 50 in normal adjustment. If the length of the tube is 102 cm, find the powers of the objective and the eyepiece.

HC VERMA-OPTICAL INSTRUMENTS-Exercises
  1. A simple microscope is rated 5 X for a normal relaxed eye. What Will b...

    Text Solution

    |

  2. Find the maximum magnifying power of a compound microscope having a 25...

    Text Solution

    |

  3. The separation between the objective and the eyepiece of a compound mi...

    Text Solution

    |

  4. In a compound microscope, the objective and eyepiece have focal length...

    Text Solution

    |

  5. A compound microscope has a magnifying power of 100 when the image is ...

    Text Solution

    |

  6. A compound microphone has an objective of focal length 1 cm and an eye...

    Text Solution

    |

  7. An optical instrument used for angular magnification has a 25 D object...

    Text Solution

    |

  8. An astronimical telescope is to be designed to have a magnifying power...

    Text Solution

    |

  9. The eyepice of an astronomicasl telescope has a focasl length of 10 cm...

    Text Solution

    |

  10. A Galilean telescope is 27 cm long when focussed to form an image at i...

    Text Solution

    |

  11. A farsighted person cannot see objects placed closer to 50 cm. Find th...

    Text Solution

    |

  12. A nearsighted person cannot clearly see beyond 200 cm. Find the power ...

    Text Solution

    |

  13. A person wears glasses of power - 2.5 D. Is the person short sighted o...

    Text Solution

    |

  14. A professor reads a greeting card received on his 50th birthday with +...

    Text Solution

    |

  15. A normal eye has retina 2 cm behind the eye-lens. What is the power of...

    Text Solution

    |

  16. The near point and the far point of a child are at 10 cm and 100 cm. I...

    Text Solution

    |

  17. A nearsighted person cannot see beyond 25 cm. Assuming that the separa...

    Text Solution

    |

  18. A person has near point at 100 cm. What power of lens is needed to rea...

    Text Solution

    |

  19. A lady uses + 1.5 D glasses to have normal vision from 25 cm onwards. ...

    Text Solution

    |

  20. A lady cannot see objects closer than 40cm from the left eye and close...

    Text Solution

    |