Home
Class 12
PHYSICS
The wavelength of Kalpha and Lalpha X-ra...

The wavelength of `K_alpha` and `L_alpha` X-rays of a material are 21.3 pm and 141 pm respectively. Find the wavelength of `K_beta` X-ray of the material.

Text Solution

Verified by Experts

Given `E_1=1242/(21.3xx10^-3) =58.309xx10^-3`
` =E_2=1242/(141xx10^-5) `
` 8.8085 xx10^3eV `
` E_3=E_1+E_2 `
` (58.309+8.909)10eV `
` =67.118xx10^3eV `
` lambda=(hc)/E^3=1242/(67.118xx10^3) `
` =18.5xx10^-3nm=18.5p m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Objective 2|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercise|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The K_alpha and K_beta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and 0*63 A respectively. Find the wavelength of L_alpha X-ray of molybdenum.

X-ray incident on a material

The wavelength of X-rays is in the order of

The wavelength of range of x-rays is _____ (m).

Show that the frequency of K_beta X-ray of a material equals the sum of the frequencies of K_alpha and L_alpha X-rays of the same material.

Wavelength of K_(a) line of X-ray spectra varies with atomic number as

The minimum wavelength of X-rays produced in an X-ray tube at 1000 kV is

Can L_alpha X-ray of one material have shorter wavelength than K_alpha X-ray of another?

The k_alpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavelengths 887 pm and 146 pm respectively. Use Moseley\'s law sqrt v = a(Z - b) to find the wavelength of the K_alpha X-ray of iron (Z = 26).

The wavelength of K_alpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 keV to knock out an electron from the L shell of a tungsten atom. What should be the minimum accelerating voltage across an X-ray tube having tungsten target which allows production of K_alpha X-ray?

HC VERMA-X-Rays-Exercise
  1. The short-wavelength limit shifts by 26 pm when the operating voltage ...

    Text Solution

    |

  2. The electron beam in a colour TV is accelerated through 32 kV and then...

    Text Solution

    |

  3. When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a m...

    Text Solution

    |

  4. An X-ray tube operates at 40 kV. Suppose the electron converts 70% of ...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of Kalpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 k...

    Text Solution

    |

  6. The Kbeta X-ray of argon has a wavelength of 0.36 nm. The minimum ener...

    Text Solution

    |

  7. The kalpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavel...

    Text Solution

    |

  8. A certain element emits Kalpha X-ray of energy 3.69 keV. Use the data ...

    Text Solution

    |

  9. The kbeta X-rays from certain elements are given below. Draw a Moseley...

    Text Solution

    |

  10. Use Moseley's law with b = 1 to find the frequency of the Kalpha X-ray...

    Text Solution

    |

  11. The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and ...

    Text Solution

    |

  12. The wavelength of Kalpha and Lalpha X-rays of a material are 21.3 pm a...

    Text Solution

    |

  13. The energy of a silver atom with a vacancy in K shell is 25.31 keV, in...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximum potential difference which may be applied across an X...

    Text Solution

    |

  15. The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament...

    Text Solution

    |

  16. Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20...

    Text Solution

    |

  17. Continuous X-rays are made to strike a tissue paper soaked with pollut...

    Text Solution

    |

  18. A free atom of iron emits Kalpha X-rays of energy 6.4 keV. Calculate t...

    Text Solution

    |

  19. The stopping potential in a photoelectric experiment is linearly relat...

    Text Solution

    |

  20. Suppose a monochromatic X-ray beam of wavelength 100 pm is sent throug...

    Text Solution

    |