Home
Class 12
PHYSICS
A copper wire has a resistance of 10 S(2...

A copper wire has a resistance of 10 `S_(2)` and an area of cross-section `1 mm^(2)`. A potential difference of 10 V exists across the wire. Calculate the average drift velocity, if the number of free electrons per unit volume `= 8.5 xx 10^(28)`

Text Solution

Verified by Experts

Here , potential , V = 10 V
Resistance , `R = 10 Omega`
`e = 1.6 xx 10^(-19) C `
and `A = 1 mm^(2) = 10^(-6) m^(2)`
For copper wire , the number of free electrons (n) per unit volumes is n ` = 8.50 xx 10^(28)`
Drift Velocity ` V_(d) = (1)/(R neA) = (V)/(R neA) = ( 10)/( ( 10 xx 8.5 xx 10^(28) xx 1.6 xx 10^(-19) xx 10^(-6)))`
` = 7.4 xx 10^(-5) m//s`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A potential difference of 5 V is applied across a conductor of length 10 cm. If drift velocity of the electron is 2.5 x 10^-4 ms^-1 find the mobility of electron.

Find the resistance of a silver wire of length 5m and area of cross-section 4mm^2 . Resistivity of a silver is 1.6xx10_-8 Omega m.

A current of 10 ampere passes through a wire having cross-sectional area 1mm^2 . The number of free electron peer 1m^3 of the conductor is 10^(28) . Find the drift velocity of electron.

A copper wire has a diameter of 0.5 mm and a resistivity of 1.6×10^−6 ohm-m. How much of this wire would be necessary to make a resistance of 10 ohm?

A wire of given material having length I and area of cross-section A has a resistance of 8Omega . What would be the resistance of another wire of the same material having length l/2 and area of cross-section 4A?

A elongation of 0.1% in a wire of cross-sectional area 10"6 m2 causes tension 100 N. The young’s modulus is

A silver wire of 1 mm diameter has a charge of 90 coulombs flowing in 1 hours and 15 minutes. Silver contains 5.28*10^28 free electrons per cm^3. Find the current in the wire and drift velocity in the electron?

A copper wire has diameter 0.5 mm and resistivity of 1.6 xx 10^-8Omega m. What will be the length of this wire to make its resistance 10Omega ? How much does the resistance change if the diameter is doubled?