Home
Class 11
PHYSICS
A structural steel rod has a radius of 1...

A structural steel rod has a radius of 10 mm and length of 1.0m. A 100 kN force stretches it along its length Young's modulus of structural steel is `2xx 10^(11) Nm^(-2)`
The elongation in the rod is

A

`1.59 mm `

B

3.18 mm

C

2.38 mm

D

0.79 mm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`r =10^(-2) L=1 m, `
`F = 10^(5) N , Y=2 xx 10^(11) Nm^(-2)`
`l = (FL)/(AY) = (10^(5) xx1)/(pi xx 10^(-4) xx 2 xx 10^(11)) = 1.59 xx 10^(-3) m = 1.59 ` mm
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A steel rod has a radius of 10 mm and a length of 1.0 m.A 100 kN force stretches it along its length. Calculate the elongation of the steel rod. [Young's modulus of steel is 2.0×10^11N/m^2 ]