Home
Class 9
PHYSICS
Ultrasonic waves are transmitted downwar...

Ultrasonic waves are transmitted downwards into the sea with the help of a SONAR. The reflected sound is received after 4 s. What is the depth of the sea at that place?
(Velocity of sound in seawater =`1550 m//s`)

Text Solution

Verified by Experts

Velocity of sound in seawater = 1550 m/s
Time for echo to be heard = 4s
Time taken by sound waves to reach the
bottom of the sea `= (4)/(2) = 2 s `
` " Velocity " = (" Distance ")/(" Time ") `
Distance = Velocity ` xx ` Time
` = 1550 xx 2 = 3100 m `
Depth of the sea at that place = 3100 m
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STUDY OF SOUND

    BAL BHARTI|Exercise EXERCISES |17 Videos
  • STUDY OF SOUND

    BAL BHARTI|Exercise CAN YOU RECALL |2 Videos
  • REFLECTION OF LIGHT

    BAL BHARTI|Exercise USE YOUR BRAIN POWER|1 Videos
  • WORK AND ENERGY

    BAL BHARTI|Exercise Exercises|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of sound is v_s in air. If the density of air is increased to 4 times, then the new velocity of sound will be

Nita heard the sound of lightning after 4 seconds of seeing it. What was the distance of the lightning from her? (The velocity of sound in air is 340 m//s )

A sounding source has a frequency of 256 Hz. If the temperature of air be 27^@C , what is the wavelength of wavessent by the source? Velocity of sound in air at 0^@C , = 331 m//s .

A man standing between two parallel cliffsfires a gun and hearstwo echoes of the report, one after 1 s and the other after 4 s. What is the distance between the cliffs if the velocity of sound is 340 m//s .

Find the frequency of minimum distance between compression and rarefaction of a wire. If the length of the wire is lm and velocity of sound in air is 360 m//s

A man is watching two trains, one leaving and the other coming in with equal speeds of 4 m//s . If they sound their whistles, each of frequency 240 Hz, the number of beats heard by the man (velocity of sound in air = 320 m//s ) will be equal to

The velocity of sound in air at 20^@ C and 1 atm pressure in 344.2 m//s . At 40^@C and 2 atm pressure, the velocity of sound in air is

A drone fitted with siren in flying directly away from the drone operator and towards a distant building at a speed of 15 m//s . The siren produces sound of frequency 780 Hz. What is the frequency that the operator hears in the echo reflected from the building (Speed of sound is 340 m//s ).

Show that for 1^@C rise intemperature the velocity of sound in air increases by approximately 0.61 m//s

If a stationary observer notes a change of 25% in the frequency of a whistle of an engine coming towards him, then the velocity of the engine is (velocity of sound = 332 m//s )