Home
Class 12
PHYSICS
A circular loop of radius 0.05 m carries...

A circular loop of radius 0.05 m carries a current of 1.0 A. The magnetic moment of the loop is .

A

`1.32xx10^(-4)A-m^(2)`

B

`7.85xx10^(-4)A-m^(2)`

C

`2.62xx10^(-4)A-m^(2)`

D

`5.25xx10^(-4)A-m^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`M=iA=0.1xxpixx(0.05)^(2)`
`impliesM=0.1xx3.14xx25xx10^(-4)=7.85xx10^(-4)A-m^(2)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Magnetic induction produced at the center of a circular loop of radius R carrying a current is 'B' The magnetic moment of the loop is

A circular loop of radius 0.0157m carries a current of 2.0 amp. The magnetic field at the centre of the loop is (mu_(0)=4pixx10^(-7)"weber"//amp-m)

A circular loop of radius 9.7 cm carries a current 2.3 A. Obtain the magnitude of the magnetic field at the centre of the loop .

A circular loop of one turn carries a current of 5.00 A. If the magnetic field B at the centre is 0.200 mT, find the radius of the loop.

A circular loop of 2 turns carries a current of 5*0A . If the magnetic field at the centre of loop is 0*40mT , find the radius of the loop.

The figure shows a current - carrying square loop ABCD of side 10 cm and current i=10A . The magnetic moment vec(M) of the loop is

Magnetic induction at the centre of a circular loop of area pi square meter is 0.1 tesla . The magnetic moment of the loop is (mu_(0) is permeability of air )