Home
Class 12
PHYSICS
A boy stands at 3m distance from the mir...

A boy stands at 3m distance from the mirror, if the boy moved away 1m, then the distance between the boy and its image is

A

8m

B

4m

C

2m

D

6m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

For plane mirror, Object distance = Image distance
Distance of boy from mirror `=3+2=4m`
Distance of image from mirror =4m
`therefore` Distance between boy and image `=4+4= 8m`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A boy is standing in front of a plane mirror at a distance of 3 m from it. if the boy moves 1 m backward, the distance between the image and the boy is

A boy is standing in front of a plane mirror at a distance of 3 m from it. What is the distance between the boy and his image?

A person standing 1 m in front of a plane mirror approaches the mirror by 40 cm . The new distance between the person and his image in the plane mirror is

If an object is placed at a distance of 0.5 m in front of a plane mirror, the distance between the object and the image formed by the mirror will be:

Three boys are standing on a circular boundary of a fountain.They are at equal distance from each other.If the radius of the boundary is 5m, the shortest distance between any two boys is (a) (5sqrt(3))/(2)m(b)5sqrt(3)m (c) (15sqrt(3))/(2)m(d)(10backslash pi)/(3)m