Home
Class 12
PHYSICS
The cell has an emf of 2 V and the inter...

The cell has an emf of 2 V and the internal resistance of this cell is 0.1`Omega`, it is connected to resistance of 3.9`Omega`, the voltage across the cell will be

A

1.95 V

B

1.90 V

C

0.50 V

D

2.00 V

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

As, `E=l(R+r)rArr2=l(3.9+0.1)=4l`
`rArr" "l=2/4=1/2`
From, `V=lr`
`rArr" "V=1/2xx3.9=1.95`V
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the electric circuit shown each cell has an emf of 2 V and internal resistance of 1Omega . The external resistance is 2Omega . The value of the current is (in A)

A battery of emf 2V and internal resistance 0.5(Omega) is connected across a resistance in 1 second?

The emf of a daniel cell is 1.08 V. When the terminals of the cells are connected to a ressitance of 3Omega , the potential difference across the terminals is found to be 0.6 V. Then the internal resistance of the cell is

The internal resistances of two cells shown are 0.1Omega and 0.3 Omega . If R = 0.2 Omega , its potential difference across the cell

A dry cell of emf 1.6V and internal resistance of 0.10 Omega is connected to a resistor of resistance R omega . If the current drawn the cell is 2A , then (i) What is the voltage drop across R ? (ii) What is the rate of energy dissipation in the resistor ?

A cell has an emf of 3 volt and internal resistance 2Omega . It is connected to an ammeter having resistance 2Omega and to an external resistance of 100Omega . When a voltmeter is connected across the 100Omega . Resistance, the ammeter reading is 40 mA. The resistance of the voltmeter is