Home
Class 12
PHYSICS
In a series resonant L-C-R circuit the v...

In a series resonant L-C-R circuit the voltage across R is 100V and R=`1k Om` with `C=2 muF`the resonant frequency `omega` is 200 `rads^-1` at resonance the voltage across L is

A

`2.5xx10^-2V`

B

`4xx10^-8V`

C

250V

D

`4xx10^-3V`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a series resonant LCR circuit the voltage across R is 100 volts and R = 1 k(Omega) with C =2(mu)F . The resonant frequency (omega) is 200 rad//s . At resonance the voltage across L is

In a series resonant L-C-R circuit, the power factor is

For a series L C R circuit, the power loss at resonance is

In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100V and the value of R = 1000 Omega . The capacitance of the capacitor is 5 xx 10^(-6) F , angular frequency of ac is 200 rad s^(-1) . Then the potential difference across the inductance coil is

In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100V and the value of R = 1000 Omega . The capacitance of the capacitor is 5 xx 10^(-6) F , angular frequency of ac is 200 rad s^(-1) . Then the potential difference across the inductance coil is

In a series resonant L–C–R circuit, if L is increased by 25% and C is decreased by 20%, then the resonant frequency will –

In a series resonant L-C-R circuit, the capacitance is changed from C to 3C. For the same resonant frequency, the inductance should be changed from L to

A series L-C-R circuit is operated at resonance . Then

In an L C R circuit having L = 8 H, C = 0 5muF and R=100Omega in series, the resonance frequency in rad/s is