Home
Class 12
PHYSICS
Hailstone at 0^@C from a height of 1 km ...

Hailstone at `0^@C` from a height of 1 km on an insulating surface converting whole of its kinetic energy into heat. What part of it will melt? (`g=10 m//s`)

A

`1/33`

B

`1/8`

C

`3/3xx10^-4`

D

All of it will melt

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metallic ball of mass 100 g and specific heat capacity 2 J kg^(-1)K^(-1) was dropped from a height of 6 m on to a perfectly non-conducting surface. If 80% of its kinetic energy is converted into heat on striking the surface, find the change in temperature of the ball. (Take g=1000 cm s^(-2) ).

A body of 2 kg falls from rest. What will be its kinetic energy during the fall at the end of 2 s ? (Assume g = 10 m//s^(2) )

A ball falls on the ground from a height of 10m and rebounds to a height of 8m. What is the percentage loss kinetic energy of the ball? (g=10m//s^(2))

A ball initally at rest is dropped from a height of 10 m . In strinking the ground , it loses 20 % of its kinetic energy . Calculate the height to which it bounces . Where does the lost kinetic energy go ?

Water fall from a height 50m, If one third of its mechanical energy converted into heat what will be the rise in temperature of water

If a spaceship orbits the earth at a height of 500 km from its surface, then determine its (i) kinetic energy, (ii) potential energy, and (iii) total energy (iv) binding energy. Mass of the satellite = 300 kg, Mass of the earth = 6xx10^(24) kg , radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m, G=6.67 xx 10^(-11) "N-m"^(2) kg^(-2) . Will your answer alter if the earth were to shrink suddenly to half its size ?

The ball is projected vertically down with a velocity of 10sqrt(3)m/s from a height of 20m .On the hitting the ground if it loses 40% of its energy the height to which it bounces is (g=10ms^(-2))

The ball is projected vertically down with a velocity of 10sqrt(3)m/s from a height of 20m .On the hitting the ground if it loses 40% of its energy the height to which it bounces is (g=10ms^(-2))

A 500 g ball is released from a height of 4m. Each time it makes contact with the ground, it loses 25% of its kinetic energy. Find the kinetic energy it possess just after the 3^(rd) hit

A body of mass 1 kg is rotating in a verticle circle of radius 1 m .What will be the difference in its kinetic energy at the top and bottom of the circle ? (g=10m//s^(2))