Home
Class 12
CHEMISTRY
A solution of sucrose (molar mass =342) ...

A solution of sucrose (molar mass =342) is prepared by dissolving 68.4 g in 1000 g of water. Calculate
The vapour pressure of solution at 293 K is 0.023atm.

A

`0.0229`

B

`0.4`

C

`0.5989`

D

`0.326`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Vapour pressure of solution can be calculated from the relation
`(P_(A)^(@)-P_(A))/P_(A)=chi_(B)=(W_(B)//Mw_(B))/(W_(A)//Mw_(A))` Here`W_(A)=1000 g`, `W_(A)=68.4 g`, `P_(A)^(@)=0.023 atm`,`Mw_(A)=18`,`Mw_(B)=342`.
Substituting the values, we get
`(0.023-P_(A))/0.023 =(68.4//342)/(1000//18)`
or
`(0.023-P_(A))/0.023 = 0.0036`
or `0.023 - 0.00008=0.02292` atm.
Vapour pressure of solution = `0.02292` atm.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solution of sucrose (molar mass =342) is prepared by dissolving 68.4 g in 1000 g of water. Calculate The boiling point of solution.

A solution of sucrose (molar mass =342) is prepared by dissolving 68.4 g in 1000 g of water. Calculate The freezing point of solution.

A solution of sucrose (molar mass =342) is prepared by dissolving 68.4 g in 1000 g of water. Calculate The osmotic pressure at 273 K.

A solution was prepared by dissolving 6.0 g an organic compound in 100 g of water. Calculate the osmotic pressure of this solution at 298 K ,when the boiling point of the Solution is 100.2^(@)C . ( K_(b) for water = 0.52 K m^(-1) ), R=0.082 L atm K^(_1) mol^(-1) )

10 g of glucose (molar mass 180) and 20 g of sucrose (molar mass 342) are dissolved in 100 g of water. What will be the vapour pressure of the resultant solution if the vapour pressure of water is 30 mm Hg ?

A solution of an organic compound is prepared by dissolving 30 g in 100 g water. Calculate the molecular mass of compound and the osmotic pressure of solution at 300 K , when the elevation in boiling point is 0.52 and K_(b) for water is 0.52 K m^(-1) .

A mixture of 0.1 mol of Na_(2)O and 0.1 mol of BaO is dissolved in 1000 g of H_(2)O . Calculate the vapour pressure of solution at 373 K .

Six grams of urea ( molar mass = 60 ) are dissolved in 90 g of water. The relative lowering of vapour pressure is equal to