Home
Class 12
CHEMISTRY
Pt(Cl(2))(p(1))|HCl(0.1M)|(Cl(2))(p(2)),...

`Pt(Cl_(2))(p_(1))|HCl(0.1M)|(Cl_(2))(p_(2)),Pt` cell reaction will be endergonic if

A

`p_(1)=p_(2)`

B

`p_(1)gtp_(2)`

C

`p_(2)gtp_(1)`

D

`p_(1)=1 atm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

Cell is spontaneous when `p_(2)(` cathode `)gtp_(1)(` anode `)`
At anode `: 2Cl^(c-)(0.1M) rarr Cl_(2)(p_(1))+2e^(-)`
At cathode `: Cl_(2)(p_(2))+2e^(-) rarr 2 C l^(c-)(0.1M)`
`ulbar(Cell reaction : Cl_(2)(p_(2))rarr Cl_(2)(p_(1)))`
`C_(cell)=E^(c-)._(cell)-(0.059)/(2)log.(p_(1))/(p_(2))`
`=0+(0.059)/(2)log `(p_(2))/(p_(1))`
`E_(cell)gt0` if `p_(2)gtp_(1)`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The EMF of a galvanic cell Pt|H_(2)(1 atm)|HCl(1M)|Cl_(2)(g)|Pt is 1.29V . Calculate the partial pressure of Cl_(2)(g) . E^(c-)._(Cl_(2)|Cl^(c-))=1.36V .

The EMF of the following cellis 1.05V at 25^(@)C: Pt,H_(2)(g)(1.0 atm)|NaOH(0.1m),NaCl(0.1M)|AgCl(s),Ag(s) a. Write the cell reaction, b. Calculate pK_(w) of water.

Write the reaction of Cl_(2) with water.

For the electrochemical cell : Zn "|"Zn^(2+)(1M)"||"H^(+)(1M)"|"H_(2)("atm") , Pt the e.m.f. of the cell has been found to be 0.76. The standard reduction potential of zinc is :

The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO_(2)Cl_(2) at a constant volume : SO_(2)Cl_(2)(g) rarr SO_(2)(g) + Cl_(2)(g) Calculate the rate constant. [Given : log 4 = 0.6021, log 2 = 0.3010]

At 30^(@)C, K_(p) for the dissociation reaction : SO_(2)Cl_(2)(g) hArr SO_(2)(g)+Cl_(2)(g) is 2.9xx10^(-2) atm. If the total pressure is 1 atm, the degree of dissociation of SO_(2)Cl_(2) is : (assume 1-alpha^(2)=1 ).

In the reaction MnO_(2)+4HCl toMnCl_(2)+2H_(2)O+Cl_(2) (i) Name the compound oxidised (ii) reduced

A galvix cell is constructed using the redox reaction, (1)/(2)H_(2_(g))+AgCl_((s))hArrH_((aq))^(+)+Cl_((aq))^(-)+Ag_((s)) It is represented as