Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the maximum work that can be o...

Calculate the maximum work that can be obtained from the decimolar Daniell cell at `25^(@)C`.
Given `E^(c-)._((Zn^(2+)|Zn))=-0.76V` and `E^(c-)._((Cu^(2+)|Cu))=0.34V`

A

`193.0k J`

B

`212.3kJ`

C

`81.06kJ`

D

`40.53kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Decimolar Daniell cell is represented below `:`
`Zn(s)|Zn^(2+)(0.1M)||Cu^(2+)(0.1M)|Cu(s)`
`E^(c-)._(cell)=(E^(c-)._(c)-E^(c-)._(a))_(red)=0.34-(-0.76)=1.10V`
`E_(cell)=E^(c-)._(cell)-(0.059)/(2)log.([Zn^(2+)])/([Cu^(2+)])`
`=1.10V-(0.059)/(2)log .(0.1)/(0.1)=1.10V`
`W_(max)=-DeltaG=nFE_(cell)=xx96500xx1.10`
`=212300J=212.3kJ`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Construct a cell using given electrodes at 298K and also calculate its standart EMF . Given : E^(c-)._(Zn|Zn^(2+))=0.76V E^(c-)._(Cu^(2+)|Cu)=0.34V

If excess of Zn is added to 1.0M solution of CuSO_(4) , find the concentration of Cu^(2+) ions at equilibrium. Given :E^(c-)._((Zn^(2+)|Zn))=-0.76V E^(c-)._(cell)=(E^(c-)._((Cu^(2+)|Cu))=0.34V

Calculate the potential of the following cell at 298 K Zn//Zn^(2+)(a=0.1)//Cu^(2+)(a=0.01)//Cu E_(Zn^(2+)//Zn)^(@)=-0.762V E_(Cu^(2+)//Cu)^(@)=+0.337V Compare the free energy change for this cell with the free enegy of the cell in the standard state.

Write the nernst equation and calculate the emf of the following cell at 298K. Mg(s)//Mg^(+2)(0.001m)////Cu^(+2)(0.0001M)//Cu(s) Given E^(@)Mg^(+2)//Mg=-2.36V and E^(@)Cu^(+2)//Cu=+0.34 V.

Consider the following cell reaction Zn +2Ag^(o+)rarr Zn ^(2+)+2Ag. Given that E^(c-)._(Zn^(2+)(aq)Zn(s))=-0.76V E^(c-)._(Ag^(o+)(aq)Ag(s))=0.80V a. Calculate the standard EMF fo the cell. b. Which ion is more powerful oxidizing agent ? c. Which metal is more powerful reducing agent ?

Calculate EMF of the cell represents below Zn//Zn^(2+)(C=0.1M)||Cu^(2+)(C=1M)//Cu" at "25^(@)C Given E_(Cu)^(0)=0.34E_(Zn)^(0)=0.76v

Calculate e.m.f. of the cell for the reaction: Mg_(s)+Cu^(2+)(0.0001M)rarrMg^(2+)(0.001M)+Cu_(s) Given that: E_((Mg^(2+)//Mg))^@ =-2.37V E_((Mg^(2+)//Mg))^@ =+0.34 V

Calculate the emf of the cell having the cell reaction 2Ag^(+)+ZnhArr 2Ag+Zn^(2+) and E_("cell")^(@)=1.56V" at "25^(@)C when concentration of Zn^(2+)=0.1M and Ag^(+)=10M in the solution.

Estimate the E^(c-) reduction for Cu|CuS electrode. Given : K_(sp) of CuS=8.0 xx 10^(-36),E^(c-)._((Cu|Cu^(2+)))=-0.34V