Home
Class 12
CHEMISTRY
A current of 2.68 A is passed for 1.0 ho...

A current of `2.68 A` is passed for `1.0` hour through an aqueous solution of `CuSO_(4)` using copper electrodes.
Which of the following statements is `//` are correct ?

A

Increase in the mass of cathode `=3.174g`

B

Decrease in the mass of anode `=3.174g`

C

No change in the mass of electrodes

D

The ration between the change in the mass of cathode to anode is `1:2`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a,b

Number of Faradays `-= (It)/(96500)=(2.68xx1xx3600)/(96500)=0.1`
At cathode `: Cu^(2+)(aq)+2e^(-) rarr Cu(s)`
`implies 2F-=1 mol Cu`
`implies0.1 -=0.05 mol e Cu -= Cu-= 0.05xx63.5g Cu`
`=3.175g Cu` deposited
At anode `: Cu(s) rarr Cu^(2+)(aq) +2e^(-)`
`implies 2F-=1 mol e Cu`
`implies 0.1 F-=0.05 mol e Cu =0.065xx63.5g Cu`
`=3.175Cu` used
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A current strength of 96.5 A is passed for 10s through 1L of a solution of 0.1 M aqueous CuSO_(4) . Calculate the pH of the solution.

An aqueous solution of CuSO_(4) is subjected to electrolysis using inert electrodes.The pH of the solution will

Aqueous solution of CuSO_(4).5H_(2)O changes blue litmus paper red due to

A current of 0.2ampere is passes through a solution of CuSO_4 for 10 minutes calculate the man of Cu deposited on the cathode.

Electrolysis of aqueous copper sulphate solution liberates which of the following gases at the anodes ?