Home
Class 12
CHEMISTRY
When 4.0 A of current is passed through ...

When `4.0 A` of current is passed through a `1.0L , 0.10M Fe^(3+)(aq)` solution for `1.0 ` hour, it is partly reduced to `Fe(s)` and partly of `Fe^(2+)(aq)`. The correct statements `(s)` is `(` are `):`

A

`0.10 mol` of electrons are required to convert all `Fe^(3+)` to `Fe^(2+)`

B

`0.025 mol` of `Fe(s)` will be deposited.

C

`0.075 mol` of iron remains as `Fe^(2+)`.

D

`0.050 mol` of iron remains as `Fe^(2+)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a,b,c

Number of Faradays `=(4xx1xx3600)/(96500)=0.15`
Initially, moles of `Fe^(3+)=0.1xx1 =0.1`
First, `Fe^(3+)` will get reduced to `Fe^(2+)` .
`Fe^(3+)+e^(-) rarr Fe^(2+)`
`1F-=1 mol Fe^(3+)` deposited
`implies0.15 F -=0.15 mol Fe^(3+)` deposited `gt Fe^(3+) ` available.
Thus, `1 mol Fe^(3+)-=1F`
`implies 0.1 mol Fe^(3+)-=0.1 F` electricity is used `-= 0.1 mol Fe^(2+)` produced
`implies0.15 -0.1 =0.05 F ` electricity left for the reduction of `Fe^(2+)` .
`Fe^(2+) + 2e^(-) rarr Fe`
`2F-=1 mol Fe^(2+)`
`implies0.05 F -=(0.05)/(2) =0.25 mol Fe^(2+)` reduced `-= 0.025 mol Fe` deposited .
`implies Fe^(2+)` left `=0.1-0.025=0.075 mol`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A current strength of 96.5 A is passed for 10s through 1L of a solution of 0.1 M aqueous CuSO_(4) . Calculate the pH of the solution.

A current of 0.2ampere is passes through a solution of CuSO_4 for 10 minutes calculate the man of Cu deposited on the cathode.

Find the volume of gases evolved by passing 0.1 A of current for 965s , through an aqueous solution of sodium succinate at 27^(@)C and 1 atm .

A current strength of 1.0 A is passed for 96.5s through 200mL of a solution of 0.05 M KCl . Find a. The amoudn of gases produced b. The concentration of final solution w.r.t. overset(c-)(O)H ions c. pH of the solution.

If 100 ml of 1.0 M NaOH solution is diluted to 1.0 L, the resulting solution contains

The circle passing through the point (-1,0) and touching the y-axis at (0, 2) also passes through the point:

Calculate Delta_rG^@ for the following reactions: Fe^(+2) (aq)+Ag^(+) (aq) to Fe^(+3) (aq)+Ag (s)

CNS^(ө) ions give red colour with Fe^(3+) ions in aqueous solution as: Fe^(3+)(aq) + 3CNS^(ө)(aq) rarr Feunderset("red")((CNS))_(3)(aq) If 0.1 M KCNS solution is separated from 0.1 M FeCl_(3) solution by means of a semi-permeable membrane, red colour will appear on: a. FeCl_(3) soluion , b. KCNS solution side , c. Both sides , d. Neither side

To 50 L of 0.2 N NaOH, 5 L of 1 N HCl and 15 L of 0.1 NFeCl_(3) solution are added. What weight of Fe_(2) O_(3) can be obtained from the precipitate? Also report the nomality of NaOH left in the resultant solution.