Home
Class 12
CHEMISTRY
Select the correct statements if 9.65 A ...

Select the correct statements if `9.65 A` current is passed for 1 hour through the cell `:`
`Ag|Ag^(o+)(1M)||Cu^(2+)(1M)|Cu`.

A

`Ag` will oxidize to `Ag^(o+)` and new `[Ag^(o+)]=1.36M`.

B

`Ag^(o+) ` will reduce to `Ag` and new `[Ag^(o+)]=0.64M`

C

`Cu^(2+)` will reduce to `Cu` and new `[Cu^(2+)]=0.82M`.

D

`Cu` will oxidize to `Cu^(2+)` and new `[Cu^(2+)]=0.82M`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
a,c

`(W)/(E_(w))=(It)/(96500)=(9.65xx3600)/(96500)`
`=0.36eq of Ag^(o+)`
`=0.36 eq of Cu2^(@+)`
`=0.36 mol es of Ag^(o+)`
`=0.18 mol e of Cu^(2+)`
Now, `Ag`. Will oxidize to `Ag^(o+)` and `Cu^(2+)` will reduce to `Cu`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A graph is plotted between E_(cell) and log .([Zn^(2+)])/([Cu^(2+)]) . The curve is linear with intercept on E_(cell) axis equals to 1.10V . Calculate E_(cell) for the cell. Zn(s)||Zn^(2+)(0.1M)||Cu^(2+)(0.01M)|Cu

i) According to the equation Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu , how many moles of copper are deposited when 965C of electricity is passed through a solution of Cu^(2+) ions? (1F=96500 C) .

A current strength of 96.5 A is passed for 10s through 1L of a solution of 0.1 M aqueous CuSO_(4) . Calculate the pH of the solution.

An alloy of Pb-Ag weighing 1.08 g was dissolved in dilute HNO_(3) and the volume made to 100 mL. A silver electrode was dipped in the solution and the e.m.f. of the cell set up Pt(s), H_(2)(g)"|"H^(+)(1M)"||"Ag^(+)(aq)"|"Ag(s) was 0.62 V. If E_("cell")^(@)=0.80V , what is the percentage of Ag in the alloy ? (At 25^(@)C, 2.303RT//F=0.06 )

Write the nernst equation and calculate the emf of the following cell at 298K. Mg(s)//Mg^(+2)(0.001m)////Cu^(+2)(0.0001M)//Cu(s) Given E^(@)Mg^(+2)//Mg=-2.36V and E^(@)Cu^(+2)//Cu=+0.34 V.

E_(1),E_(2) and E_(3) are the emfs of the following three galvanic cells respectively. (i) Zn_((s))|Zn^(2+)(0.1M)||Cu^(2+)(1M)|Cu_((s)) (ii) Zn_((s))|Zn^(2+)(1M)||Cu^(2+)(1M)|Cu_((s)) (iii) Zn_((s))|Zn^(2+)(1M)||Cu^(2+)(0.1M)|Cu_((s)) Which one of the following is true?

Find the mass of copper deiposited on cathode when a current of 1.5A is passed through copper sulphate solution for 5 minutes (At. Mass of Cu=63.5).

Find the value of AG^(@) at 25^(@)C for the following electrochemical cell. Cu|Cu^(2+)(1M)||Ag^(+)(1M)|Ag [Ec_(u)=+0.34V, E_(Ag)^(@)=+0.8V] F=96487C

0.1 Faraday of current was passed through the electrolytic cell placed in series containing solutions of Ag^(+), Ni^(2+) and Cr^(3+) respectively. The amount of Ag, Ni and Cr deposited will be (at. Mass, Ag=108, Ni=59, Cr=52 )