Home
Class 12
CHEMISTRY
0.5F of electricity is passed through 50...

`0.5F` of electricity is passed through `500mL` of copper sulphate solution. The amount of copper which can be deposited will be

A

`63.5g`

B

`31.75g`

C

`15.8g`

D

Unpredictable

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

`Cu^(2+)+2e^(-) rarr Cu`
`2F=1 mol of Cu=63.5g of Cu`
`0.5 F=(63.5)/(2)xx0.5=15.8g`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When excess of KI is added to copper sulphate solution

1F of electricity is passed through 10 L of a solution of aqueous solution of NaCl . Calculate the pH of the solution.

If 50 milli ampere of current is passed through copper coulometer for 60 min, calculate the amount of copper deposited.

Copper sulphate solution absorbs red colour form white light. Why?

When zinc rod is directly placed in copper sulphate solution

Two Faraday of electricity is passed through a solution of CuSO_(4) . The mass of copper deposited at the cathode is : (at. mass of Cu =63.5 amu)