Home
Class 12
CHEMISTRY
GivenE^(c-).(Ag^(o+)|Ag)=+0.80V,E^(c-).(...

Given`E^(c-)._(Ag^(o+)|Ag)=+0.80V,E^(c-)._(Co^(2)|Co)=-0.28V, E^(c-)._(Cu^(2+)|Cu)=+0.34V`
Which metal will corrode fastest ?

A

`Ag`

B

`Cu`

C

`Co`

D

none

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

Corrosion`:` Metal gets oxidized . `E^(c-)._(Zn^(2+)|Zn)` is most negative.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Consider the following cell reaction Zn +2Ag^(o+)rarr Zn ^(2+)+2Ag. Given that E^(c-)._(Zn^(2+)(aq)Zn(s))=-0.76V E^(c-)._(Ag^(o+)(aq)Ag(s))=0.80V a. Calculate the standard EMF fo the cell. b. Which ion is more powerful oxidizing agent ? c. Which metal is more powerful reducing agent ?

E_(Cu)^(0)=+0.34V and E_(Ag)^(0)=+0.8V" calculate "E_(cell")^(0) .

If E^(c-)._((Ag|Ag^(o+)))=-0.8V and E^(c-)._((H_(2)|2H^(o+)))=0 V , in a cell arrangement using these two electrodes, find E^(c-)._(cell) and find out which electrode acts as anode and which acts as cathode.

Calculate the potential of the following cell at 298 K Zn//Zn^(2+)(a=0.1)//Cu^(2+)(a=0.01)//Cu E_(Zn^(2+)//Zn)^(@)=-0.762V E_(Cu^(2+)//Cu)^(@)=+0.337V Compare the free energy change for this cell with the free enegy of the cell in the standard state.

For a given data : E_(Mg^(2+) // Mg)^(@) = -2.37 V , E_(Cu^(2+)// Cu)^(@) = + 0.34 V Calculate the emf of the cell in which the following reaction takes place . underset((0.0001 M)) ( Mg_((s))) + Cu_((aq))^(2+) underset((0.001M)) to Mg_((aq))^(2+) + Cu_((s))

A solution containing one mole per litre of each Cu(NO_(3))_(2), AgNO_(3), Hg_(2)(NO_(3))_(2) and Mg(NO_(3))_(2) is being electrolysed by using electrode potential in volts ( reduction potentials) are Ag^(+)"|"Ag = + 0.80, Hg_(2)^(2+)"|" Hg = 0.79 . Cu^(2+) "|" Cu=0.34" and "Mg^(2+)"|"Mg= - 2.37 V. With increasing voltage, the sequence of deposition of metal on the cathode will be

E_(cu)^(0)=0.34 and E_(zn)^(0)=-0.76V . Calculate E_("cell")^(0) .