Home
Class 12
CHEMISTRY
Deduce from the following E^(c-) values ...

Deduce from the following `E^(c-)` values of half cells, what combination of two half cells would results in a cell with the largest potential?
`{:(I. , A+e(-) rarr A^(c-),,,,E^(c-)=-0.24V),(II., B^(c-)+e^(-)rarr B^(2-),,,,E^(c-)=+1.25V),(III.,C^(c-)+2e^(-) rarr C^(3-),,,,E^(c-)=-1.25V),(IV. , D+2e^(c-)rarr D^(2-),,,, E^(c-)=+0.68V):}`

A

`II,IV`

B

`II,III`

C

`III,IV`

D

`I,II`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
b

`II` and `IIIimplies E^(c-)._(cell)=1.25-(-1.25)=2.5V`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the following half cell reactions, select the better reducing agent : Mg^(2+) + 2e^(-) rarr Mg, E^(@)= -2.37 V Fe^(3+) + 3e^(-) rarr Fe, E^(@) = -0.44 V

Given below are the half cell reactions : Mb^(2+)+2e^(-) rarr Mn, E^(@)= -1.18 V 2(Mn^(3+)+e^(-)rarr Mn^(2+)), E^(@)= +1.51V The E^(@) for 3Mn^(2+) rarr Mn + 2 Mn^(3+) will be

In a simple electrochemical cell, the half cell reduction reaction with their standard electrode potentials are : Pb(s)-2e^(-) rarr Pb^(2+)(aq) , E^(@)= - 0.30 V Ag(s) -e^(-) rarr Ag^(+) (aq), E^(@)= + 0.80 V Which of the following reaction takes place ?

The electrode potential of some half cell reactions are : Cl_(2) + 2e^(-) rarr 2 Cl^(-)(aq), E^(@) = + 1.36 V O_(2)+2H^(+)(aq) + 2e^(-) rarr H_(2)O_(2) (aq) , E^(@) = + 0.65 V F_(2)+2e^(-) rarr 2F^(-)(aq), E^(@) = + 2.87 V H_(2)O+ 2e^(-) rarr H_(2)(g) + 2OH^(-) (aq), E^(@) = - 0.83 V The strongest oxidising agent is :

From the following data at 25^(@)C Cr^(3+)(aq.)+3e^(-)rarr Cr^(2+)(aq.) , E^(@)= -0.424V Cr^(2+)(aq.)+2e^(-) rarr Cr(s), " "E^(@)= -0.900V Find E^(@) at 25^(@)C for the reaction : Cr^(3+)+3e^(-) rarr Cr(s)

The following half reaction occur in a galvanic cell Fe^(2+) rarr Fe^(3+)+e^(-) E^(@)= 0.77V MnO_(4)^(-)+8H^(+)+5e^(-) rarr Mn^(2+)+4H_(2)O , E^(@)=1.49V The e.m.f. of the cell is :

What is the potential of a half-cell consisting of zinc electrode in "0.01 M ZnSO_(4) solution 25^(@)C. E^(@) = 0.763 V.