Home
Class 12
CHEMISTRY
A galvanic cell is set up from a zinc ba...

A galvanic cell is set up from a zinc bar weighting 100 g and 1.0 L of 1.0 M `CuSO_(4)` solution. How long would the cell run assuming it delivers a steady current of 1.0 amp ?

A

`1.1` hours

B

46 hours

C

`53.6` hourse

D

24 hours.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

Mole of `Zn=(100)/(65.3)=1.53mol`
Mole of `Cu^(2+)=1xx1=1 mol `
So `Zn` is in excess, hence `Cu^(2+)` will react completely.
`Cu^(2+)+2e^(-) rarr Cu`
`2F-=1 mol `of `Cu`
`2xx96500C-=1.0Axxt(` in seconds `)`
`t=(2xx96500)/(3600)h=53.6h`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If 100 ml of 1.0 M NaOH solution is diluted to 1.0 L, the resulting solution contains

How many unit cells are present in a cube shaped ideal crystal of NaCl of mass 1.0 g ?

How many unit cell are present in a cubic-shaped ideal crystal of NaCl of mass 1.0 g ?

How much water should be added to 100 ml of 1MH_(2)SO_(4) solution to make it exactly 0.1 N ?

A Zn rod weighing 1.0g is taken in 100mL of 1M CuSO_(4) solution . After some time, [Cu^(2+)] in solution =0.9M( atomic weight of Zn=65.5g) . Which of the following statements is // are correct ? a. 0.655g of Zn was lost during the reaction. b. 0.327 g of Zn was lost during the reaction . c. There is no change in the molarity of SO_(4)^(2-) ion. d. There is a change in the molarity of SO_(4)^(2-) ion.

A zinc rod is placed in 250 mL of 1 M CuSO_4 solution for such a period that the molarity of Cu^(2+) becomes 0.85 M. The molarity of SO_4^(2-) at this stage is :

The weight of solute present in 200 ml of 0.1 M H_(2)SO_(4)

100 ml of 0.1 M solution A is mixed with 20ml of 0.2 M solution B. The final molarity of the solution is :

A current strength of 96.5 A is passed for 10s through 1L of a solution of 0.1 M aqueous CuSO_(4) . Calculate the pH of the solution.